Zabieg T1 w zbożach – dlaczego jest tak ważny?

Zabieg T1 w zbożach – dlaczego jest tak ważny?

Pierwszy zabieg fungicydowy w uprawie zbóż jest kluczowym elementem ochrony roślin. Niewyeliminowane na tym etapie choroby podstawy źdźbła mogą prowadzić do zerwania przewodności tkanek u podstawy łodygi, co zaburza transport wody i składników odżywczych. W konsekwencji wzrasta ryzyko wylegania łanu i spadku plonów.

Ostatnie lustracje wskazują, że do osiągnięcia optymalnej fazy zabiegu, tzw. fazy pierwszego kolanka (BBCH 31), pozostało jeszcze trochę czasu. Jedynie na Demo Farmie w Wymysłowicach (woj. kujawsko-pomorskie) w zeszłym tygodniu zaobserwowaliśmy ciemne prążki (kolanka) odrywające się od węzła krzewienia w odmianie Maxus.

Boogie Xpro – lider wczesnowiosennej ochrony fungicydowej

W naszych zaleceniach na zabieg T1 polecamy preparat Boogie Xpro, którego skuteczność corocznie można sprawdzić na naszych czerwcowych warsztatach polowych. Preparat łączy trzy substancje czynne z różnych grup chemicznych, zapewniając szerokie spektrum ochrony:

  • Protiokonazol (triazol) – skutecznie chroni przed chorobami podsuszkowymi, zwłaszcza łamliwością podstawy żdźbla.
  • Biksafen (SDHI) – zabezpiecza liście przed septoriozami, rynchosporiozą i ramulariozą, a także wspomaga priotiokonazol w ograniczaniu łamliwości podstawy źdźbła.
  • Spiroksamina – skuteczna w zwalczaniu mączniaka prawdziwego, działając interwencyjnie i zapobiegawczo.

Rekomendowana dawka Boogie Xpro wynosi 1,2–1,5 l/ha. Niższa dawka (1,2 l/ha) gwarantuje skuteczną ochronę i efekt fizjologiczny biksafenu, natomiast wyższa (1,5 l/ha) jest zalecana w przypadku wysokiej presji chorób podstawy źdźbła, np. na stanowiskach, gdzie zboże jest uprawiane w następstwie po zbożu.

Pierwsze kolanko – idealny moment na regulację pokroju łanu

Pierwszy zabieg fungicydowy często łączy się z regulacją wzrostu. Skrócenie i usztywnienie najniższego międzywęźla minimalizuje ryzyko wylegania łodygowego, a tym samym ryzyko utraty plonu i jego jakości.

W zaleceniach Ampol-Merol podstawą regulacji łanu jest trineksapak etylu (np. Moddus 250 EC) w dawce 0,4 l/ha. Skraca ono pierwsze międzywęźle i je pogrubia. Opcjonalnym dodatkiem może być chlorek chlomekwatu (CCC) (np. Antek 725 SL), jednak jego stosowanie wymaga ostrożności. Nadmierna dawka CCC może osłabić rośliny, szczególnie w suchych latach.

BBCH 31 – optymalny czas na nawożenie dolistne

Faza strzelania w źdźbło to okres intensywnego wzrostu roślin. Warto wówczas zastosować nawożenie dolistne o funkcji odżywczej i stymulującej.

Agravita® Aktiv 48 Plus (0,5 kg/ha) stymuluje rozwój rośliny poprzez zawarte fitohormony (kinetynę i kwasy giberelinowe), poprawiając wigor roślin i ich odporność na stresy, a także dostarcza makro- i mikroelementy. 

Warto również zastosować Agravita® Mn EDTA Plus (0,5 kg/ha), który zabezpiecza plantację przed niedoborem manganu. Mangan jest kluczowy dla metabolizmu roślin, zwłaszcza przemian azotu, a jego niedobór może skutkować zmniejszoną liczbą kłosów i ziaren.

Dolistne stosowanie siedmiowodnego siarczanu magnezu stało się standardem w wielu gospodarstwach. Agravita® Siarczan Magnezu w dawce 7 kg/ha stanowi doskonałe uzupełnienie mieszaniny zbiornikowej.

Jeszcze więcej fachowych porad dowiecie się Państwo w naszym nowym materiale na kanale YouTube: Zabieg T1 w 2025 – kluczowe wskazówki dla ochrony Twoich zbóż! 🌾🔍

Dzięki właściwemu podejściu do zabiegu T1 możemy skutecznie zabezpieczyć plony i poprawić ich jakość. Zachęcamy do stosowania sprawdzonych rozwiązań oraz już teraz zapraszamy na nasze warsztaty polowe, gdzie będzie można zobaczyć efekty technologii Ampol-Merol w praktyce!