Kurki

13-200 Działdowo, woj. warmińsko-mazurskie

Kurki – pierwsze zabiegi na rzepak

Przed siewem

Przedplonem plantacji rzepaku była pszenica ozima (nasza Demo Farma z roku ubiegłego). Przed rozpoczęciem upraw przedsiewnych zastosowano obornik kurzy w dawce 5 t/ha. Na tym polu zrezygnowano z użycia pługa – głęboką uprawę przeprowadzono kultywatorem trzybelkowym.

23.08.2024

Siew

Plantację założono w trzeciej dekadzie sierpnia – optymalnym dla tego rejonu terminie. Obok dwóch doskonale znanych odmian Zeus F1 oraz LG Arnold, na tej Demo Farmie testujemy dla Państwa dwie nowości odmianowe. Niezależnie od odmiany przyjęto obsadę nasion na poziomie 45 szt./m2.

Odmiana

MTN

Siła kiełkowania

Wysiew

Obsada

Zeus F1

5,3

93

2,56 kg/ha

45

LG Arnold

6,3

97

2,92 kg/ha

45

Odmiana testowa 1

6,1

96

2,86 kg/ha

45

Odmiana testowa 2

9,1

99

4,14 kg/ha

45


24.08.2024

Zabieg herbicydowy

Już następnego dnia po zasiewie rozpoczęto walkę z chwastami. Herbicyd Nero 424 EC w dawce 2,7 l/ha był wspomagany adiuwantem Inger w ilości 0,5 l/ha. Obok popularnego chlomazonu, Nero posiada w swoim składzie s.a. petoksamid, która bardzo dobrze radzi sobie w zwalczaniu uciążliwego bodziszka drobnego. Ponadto substancja ta zwalcza pełne spektrum chwastów, na które skuteczny jest popularny metazachlor

31.08.2024

Zabieg mikrobiologiczny – Novobakt R + Novobact AzoFosfo

Rekomendowane przez nas rozwiązania mikrobiologiczne udało się zastosować w iście idealnych warunkach. Novobakt R + Novobakt AzoFosfo w dawkach po 250 g/ha zaaplikowano w pochmurny dzień, przed opadem deszczu wynoszącym finalnie 8 mm/m2. Wilgotna gleba oraz brak silnej operacji słońca stwarzają doskonałe warunki początkowe po zaszczepieniu gleby mikroorganizmami. Drobnoustroje obecne w Novobakt R stwarzają niekorzystne warunki do żerowania larw śmietki kapuścianej, jednocześnie stymulując regenerację systemu korzeniowego po uszkodzeniach. Bakterie zawarte w Novobakt AzoFosfo w bardzo skuteczny sposób zwiększają dostępność pokładów glebowych azotu i niedostępnego fosforu. Dodatkowo Novobakt AzoFosfo wpływa na stymulację rozwoju systemu korzeniowego. Jego silniejszy rozwój już jesienią pozwala na lepsze pobieranie składników podawanych wczesną wiosną (większa masa korzeniowa). Ponadto dłuższy system korzeniowy to lepsza tolerancja na niesprzyjające warunki atmosferyczne. 

02.09.2024

Zabieg herbicydowy – zwalczanie chwastów jednoliściennych i samosiewów zbóż

Ze względu na uproszczenia w uprawie przedsiewnej, niezbędne okazało się być dwuetapowe podejście do zwalczania samosiewów zbóż. Agil-S 100 EC w niewielkiej dawce wynoszącej 0,28 l/ha zastosowano tuż po wschodach rzepaku (BBCH 12). Tego typu podejście pozwoliło na zahamowanie wzrostu silnie antagonistycznych chwastów jednoliściennych, jednak nie doprowadziło do spowolnienia wzrostu naszego rzepaku.

11.09.2024

Zabieg fungicydowy o działaniu regulacyjnym + zabieg odżywczy

W fazie BBCH 14/15 przystąpiono do ochrony fungicydowej, a za sprawą użytego rozwiązania również do regulacji pokroju łanu. Fungicyd Toprex 375 SC w dawce 0,3 l/ha obok wysokiej skuteczności m.in. przeciwko sprawcom suchej zgnilizny kapustnych czy czerni krzyżowych, zapewnia dobre efekty regulacyjne. Gruba szyjka korzeniowa oraz nisko osadzony pąk wierzchołkowy są podstawą w prawidłowym przygotowaniu roślin do zimy. Uzyskane w momencie jesiennej lustracji parametry biometryczne potwierdziły pozytywne oddziaływanie preparatu.

Mówiąc o przygotowaniu roślin do zimy, nie bez przyczyny zastosowano nasze nawozy nalistne: Agravita® Siarczan Magnezu 5 kg/ha + Agravita® Galaxy 2 l/ha + Agravita® Bor 15 1,5 l/ha. Potas zawarty w Agravita® Galaxy reguluje gospodarkę wodną rośliny sprawiając, że tkanki nie są zbyt uwodnione przed zimą. Agravita® Bor 15 jest źródłem wysoce dostępnego boru, odpowiadającego w dużej mierze za gospodarkę cukrami w tkankach. Im więcej zgromadzonych w komórkach roślinnych przed zimą cukrów, tym tkanki te są mniej podatne na uszkodzenia mrozowe. Gospodarz ze względu na coroczne zastosowanie obornika kurzego, którego zawartość w mikroelementy jest bogata, zrezygnował z nawożenia dolistnego tymi pierwiastkami. Jedynym tego typu dodatkiem był bor, kluczowy mikroelement w uprawie rzepaku.

17.09.2024

Zabieg herbicydowy – zwalczanie chwastów jednoliściennych i samosiewów zbóż oraz chwastów dwuliściennych

Zgodnie z początkowym założeniem przyszedł czas na uzupełnienie dawki graminicydu. Po tym zabiegu dawka preparatu Agil-S 100 EC zsumowała się do poziomu 0,7 l/ha, zapewniając pełne zwalczenie gatunków jednoliściennych. Dodatek herbicydu Navigator 360 SL w dawce 0,17 l/ha był ukierunkowany przeciwko problematycznym w tej lokalizacji komosie białej oraz chabrowi bławatkowi.

11.10.2024

Pierwsza lustracja rzepaku w Kurkach 

Z pierwszą lustracją Demo Farmy rzepakowej w Kurkach czekaliśmy do momentu, w którym można już dobrze zauważyć efekty działania zabiegu fungicydowo - regulacyjnego. Dokładnie miesiąc po zastosowaniu preparatu Toprex 375 SC zastaliśmy bujnie ulistnioną plantację, jednak po głębszej analizie o bardzo dobrych parametrach biometrycznych:

Odmiana

Ilość liści

Wyniesienie stożka (mm)

Grubość szyjki korzeniowej (mm)

Długość korzenia (cm)

Zeus f1

11

20

13

17

LG Arnold

13

20

19

20

Odmiana testowa 1

8

12

16

18

Odmiana testowa 2

12

19

17

19

Rozety o średnio 11-12 liściach, nisko osadzone pąki wierzchołkowe, grube szyjki korzeniowe oraz silne korzenie wskazują na wysoką skuteczność przeprowadzonego zabiegu regulacyjnego. Dużą zasługą tego stanu rzeczy jest fakt, że nasz gospodarz wstrzelił się doskonale w fazę 3-4 liścia w momencie zabiegu.  

Pomimo przedsiewnego zastosowania bogatego w azot obornika kurzego, żadna z odmian nie wykazuje nadmiernej tendencji do elongacji stożka wzrostu. Nasze rekomendowane już kolejny sezon odmiany: Zeus F1 oraz LG Arnold nie ustępują “świeższym” genetycznie odmianom testowym. 

Rolnik wskazywał problem, związany z licznym występowaniem na tym polu komosy białej. Na dołączonych zdjęciach można zauważyć pierwsze efekty działania środka Navigator na tego chwasta.

W opinii gospodarza jego pole nie było nękane w tym roku przez liczne naloty gnatarza rzepakowca, tantnisia krzyżowiaczka czy śmietki kapuścianej. I faktycznie, lustracja nie wykazała znaczących uszkodzeń, jakie mieliśmy okazję oglądać w innych lokalizacjach. Naszą uwagę przykuły jedynie pojedyncze kolonie mszyc, znajdujące się na spodniej stronie liści. W takiej sytuacji walka z nimi jest trudna, jednak wszystkie opisywane odmiany posiadają gen odporności na przenoszonego przez mszycę wirusa żółtaczki rzepy (TuYV).

Kontakt

Informacje w sprawie zastosowanych
technologii i produktów:
tel. +48 664 000 733
demo-farma@ampol-merol.pl

Właścicielem programu jest:
Ampol-Merol Sp. z o.o.
ul. Mikołaja z Ryńska 28a
87-200 Wąbrzeźno
tel. 56 688 48 00
info@ampol-merol.pl

Bądź na bieżąco

Produkty dostarczają

kwalifikowany materiał siewny
Ampol-Merol dystrybutor nawozów i środków ochrony roślin