Kurki - pierwsza wiosenna lustracja zbóż

Kurki - pierwsza wiosenna lustracja zbóż

Nawożenie siarką i magnezem

03.02.2025

Pierwszym tegorocznym zabiegiem wykonanym na Demo Farmie w Kurkach było nawożenie MacroSpeed Green w dawce 100 kg/ha. MacroSpeed Green to wysoko skoncentrowane źródło łatwo przyswajalnych siarki i magnezu. Nawóz ten jest stałym elementem agrotechniki w tym gospodarstwie, praktykowanym od wielu lat. 

 

I dawka nawożenia azotem 

02.03.2025

Ze względu na brak prawnej możliwości, pomimo wcześniejszego startu wegetacji, nawożenie azotem zostało rozpoczęte wraz z pierwszym dniem marca. Wówczas plantacja została zasilona saletrą amonową Pulan Macro w ilości 100 kg/ha (32 kg N). Stosunkowo niewielka dawka nawozu uwzględnia jesienne nawożenie obornikiem kurzym, będącym bardzo bogatym źródłem azotu.


Zabieg mikrobiologiczny

26.03.2025

W dniu naszej wizyty przez Kurki przechodziły przelotne opady deszczu. Wobec tego na kolekcji pszenic zapadła decyzja o zastosowaniu preparatu mikrobiologicznego Novobakt AzoFosfo (250 g/ha). Wysoka wilgotność otoczenia, a najlepiej opady deszczu w trakcie lub chwilę po zabiegu, bardzo pozytywnie wpływają na jego skuteczność. Bakterie zawarte w Novobakt AzoFosfo lokalizują się w ryzosferze – strefie gleby mającej bezpośredni kontakt z korzeniem rośliny. Stamtąd mikroorganizmy skutecznie wiążą wolny azot z powietrza, zwiększają odporność roślin na stres, przyspieszają przemiany fosforu w glebie do form przyswajalnych przez rosliny oraz wspierają szybszy rozwój systemu korzeniowego.


Pierwsza wiosenna lustracja zbóż

26.03.2025

Celem naszych pierwszych wiosennych lustracji była ocena stopnia przezimowania roślin, określenie ich fazy rozwojowej, diagnoza stanu fitosanitarnego oraz ocena skuteczności jesiennej ochrony herbicydowej.

Na plantacji nie stwierdziliśmy strat mrozowych. Dwutygodniowy okres ujemnych temperatur, który wystąpił od połowy do końca lutego (z niewielką okrywą śnieżną), nie wpłynął negatywnie na kondycję roślin. Obecność młodych korzeni przybyszowych potwierdza rozpoczęcie wiosennej wegetacji.

Podczas ostatniej jesiennej lustracji (na początku grudnia) rośliny znajdowały się w zaawansowanej fazie krzewienia. Sprzyjające warunki termiczne – łagodna końcówka jesieni oraz stosunkowo ciepła zima – umożliwiły kontynuację wegetacji. W konsekwencji, na dzień przeprowadzenia lustracji, liczba rozkrzewień nieznacznie wzrosła i w poszczególnych odmianach wynosiła:

Odmiana

Liczba rozkrzewień

Pszenice ozime

RGT Diplom

3

Maxus

4

KWS Jubilum

4-5

Alabama

3

Euforia

3-4

Pszenżyta ozime

Misterio

3-4

Tadeus

4-5

Nieco bardziej rozkrzewionymi odmianami w Kurkach okazały się KWS Jubilum i Maxus. Mniejszą, ale zbliżoną liczbę pędów obserwowaliśmy w przypadku Euforii, RGT Diplom i Alabamy.

W przypadku odmian pszenicy działalność patogenów była widoczna jedynie na liściach – zauważyliśmy objawy mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Objawy te występowały we wszystkich odmianach w podobnym stopniu, choć RGT Diplom i KWS Jubilum wykazywały nieco mniejsze porażenie. Prezentowane odmiany pszenżyta również charakteryzują się wysoką zdrowotnością. Rośliny odmiany Tadeus miały średnio o jeden pęd więcej, przy czym wszystkie rozkrzewienia tej odmiany były silne i wyrównane. Odmiana Misterio wykazywała nieco mniejsze porażenie mączniakiem prawdziwym zbóż i traw.

Jesienne odchwaszczanie z zastosowaniem Chrome 400 SC 1,8 l/ha + Toscana Top 75 WG 15 g/ha dało doskonałe rezultaty. Podczas oględzin pola dużą uwagę skupiliśmy na poszukiwaniu chwastów jednoliściennych, jednak nie stwierdziliśmy ich obecności. Zapewnia to zbożom dogodne warunki do wzrostu i rozwoju. Brak konkurencji o przestrzeń, wodę oraz składniki odżywcze od samego początku wegetacji stanowi kluczowy element w osiąganiu wysokich plonów.

 

II dawka nawożenia azotem 

03.04.2025

Pulan Macro 100 kg/ha

Wkrótce po pierwszej lustracji otrzymaliśmy informację, o zastosowaniu drugiej dawki nawożenia azotem. Podobnie jak przy pierwszej aplikacji, został wysiany Pulan Macro w dawce 100 kg/ha. 

Tutaj warto wspomnieć o odstępie czasu pomiędzy zastosowaniem Novobakt AzoFosfo a nawozem azotowym. W tym przypadku upłynęło dokładnie 12 dni, a bakterie zawarte w nawozie mikrobiologicznym miały szansę przemieścić się w głąb profilu glebowego wraz z opadami deszczu. Zachowanie co najmniej 7–10 dniowego odstępu między wysiewem nawozów a aplikacją mikroorganizmów bytujących w glebie jest niezbędne, aby zapewnić ich maksymalną skuteczność.