Kurki - pierwsza wiosenna lustracja rzepaku

Kurki - pierwsza wiosenna lustracja rzepaku

Nawożenie siarką i magnezem

03.02.2025

Pierwszym tegorocznym zabiegiem wykonanym na Demo Farmie w Kurkach było nawożenie MacroSpeed Green w dawce 140 kg/ha. MacroSpeed Green to wysoko skoncentrowane źródło łatwo przyswajalnych siarki i magnezu. Nawóz ten jest stałym elementem agrotechniki w tym gospodarstwie, praktykowanym od wielu lat. 

I dawka nawożenia azotem 

02.03.2025

Ze względu na brak możliwości prawnej, pomimo wcześniejszego rozpoczęcia wegetacji, nawożenie azotem zostało rozpoczęte wraz z początkiem marca. Wówczas plantacja została zasilona saletrą amonową megAN 33,5 w ilości 300 kg/ha (101 kg N). W ten sposób nawożenie azotem rzepaku w tym gospodarstwie zostało zakończone. Przypominamy, że gleba pod kolekcją odmian rzepaku oraz zbóż w tej lokalizacji została przedsiewnie nawieziona obornikiem kurzym, który jest bardzo bogatym źródłem azotu.

 

Zabieg stymulujący + zwalczanie chowaczy łodygowych

08.03.2025

Z pierwszym ociepleniem, podobnie jak w pozostałych regionach kraju, konieczne stało się przeprowadzenie zabiegu przeciwko chowaczom łodygowym. Do ich zwalczania zastosowano insektycyd Mavrik Vita 240 EW (zawierający tau-fluwalinat) w dawce 0,2 l/ha. Aby uzyskać najwyższą skuteczność tau-fluwalinatu oraz innych substancji z grupy pyretroidów, ważne jest zapewnienie kwaśnego odczynu wody użytej do oprysku. W celu poprawy właściwości wody do zabiegu, gospodarz opisywanej Demo Farmy zdecydował się na połączenie kondycjonera wody Agravita Korektor z adiuwantem Applico Plus.

Przy okazji przejazdu opryskiwaczem, podjęto decyzję o pierwszym, pozimowym zabiegu stymulacyjnym łanu. W dawce 0,5 kg/ha zastosowano Agravita Aktiv 48 Plus. Oprócz szeregu makro- i mikroelementów, nawóz ten zawiera fitohormony roślinne – kinetynę oraz kwasy giberelinowe. Sięgając po Agravita Aktiv 48 Plus, produkt o unikalnym połączeniu składników odżywczych, fitohormonów, aminokwasów i innych związków organicznych zapewniamy swoim roślinom pomoc w bardzo skutecznej regeneracji po zimie. Uzupełnieniem zabiegu był dodatek Agravita siarczan magnezu  w ilości 5 kg/ha. 

Pierwsza wiosenna lustracja rzepaku

26.03.2025

Celem naszych pierwszych wiosennych lustracji była ocena stopnia przezimowania roślin oraz strat spowodowanych przez mrozy występujące w połowie lutego. Ponadto skupiliśmy się na określeniu fazy rozwojowej, diagnozie stanu fitosanitarnego oraz ocenie skuteczności jesiennej ochrony herbicydowej.

Dwucyfrowe mrozy, które utrzymywały się od połowy lutego, przy niewielkiej okrywie śnieżnej spowodowały znaczne straty w ulistnieniu roślin. Z jednej strony przyniosło to korzyści fitosanitarne – starsze, często porażone liście odpadły, a patogeny je zasiedlające straciły dostęp do „soczystych” tkanek niezbędnych do dalszego rozwoju. Z drugiej strony rzepak został pozbawiony części łatwo dostępnych składników pokarmowych, które jesienią były zmagazynowane w dziś obumarłych już liściach.

Podczas ostatniej jesiennej lustracji rośliny znajdowały się w zaawansowanej fazie budowy rozety. Na dzień pierwszej wiosennej lustracji parametry biometryczne kształtowały się następująco:

Odmiana

Liczba zawiązków rozgałęzień bocznych

Długość stożka wzrostu (mm)

Średnica szyjki korzeniowej (mm)

LG Arnold

21

95

20

Zeus F1

19

90

23

Odmiana testowa 1

17

50

18

Odmiana testowa 2

20

80

21

Porównując wiosenne pomiary z jesiennymi, można stwierdzić, że średnica szyjki korzeniowej nie uległa istotnej zmianie. Obecnie, wczesną wiosną, kluczowe jest skupienie się na liczbie zawiązków rozgałęzień bocznych, które powstały w kątach jesiennych liści – na roślinach z tej plantacji jest ich średnio 20. Pęd główny wydłużony na ok. 8 - 9 cm sygnalizował potrzebę wykonania zabiegu fungicydowo - regulacyjnego, który został przeprowadzony kilka dni po naszej wizycie.

Podczas naszej pierwszej tegorocznej wizyty plantacja prezentowała się bardzo dobrze. Pomimo znacznych strat liści jesiennych, rośliny szybko odbudowywały rozetę, jednocześnie intensywnie strzelając w pęd. Zeus F1 na fotografiach wydaje się rosnąć nieco wolniej, jednak pod względem wszystkich badanych cech dorównuje pozostałym odmianom. To jedna z nielicznych lokalizacji, w których mamy możliwość sprawdzenia aż dwóch odmian testowych. W tym momencie ciężko przypisać poszczególne cechy każdej z nich, jednak jesteśmy bardzo ciekawi, jak wypadną na tle sprawdzonych i wysoko plonujących LG Arnold i Zeus F1.

Jesienne odchwaszczanie dało doskonałe rezultaty. Podczas oględzin pola nie stwierdziliśmy obecności chwastów (zarówno jedno- jak i dwuliściennych), co zapewnia rzepakowi dogodne warunki do wzrostu i rozwoju. Brak konkurencji o przestrzeń, wodę oraz składniki odżywcze od samego początku wegetacji stanowi kluczowy element w osiąganiu wysokich plonów.