Barłożno – pierwsze zabiegi na rzepak

Barłożno – pierwsze zabiegi na rzepak

30.08.2024 

W trakcie siewu

Przedplonem plantacji rzepaku była pszenica ozima (nasza Demo Farma z roku ubiegłego). Ze względu na siew przy pomocy siewnika Horsh Focus, nawożenie startowe zrealizowano wgłębnie, w momencie siewu. Wykorzystano Polifoska 6 w dawce 220 kg/ha.

30.08.2024

Siew

Plantację założono pod koniec sierpnia sierpnia – nadal optymalnym dla tego rejonu terminie. Obok dwóch doskonale znanych odmian Zeus F1 oraz LG Arnold, na tej Demo Farmie testujemy dla Państwa jedną nowość odmianową. Niezależnie od odmiany przyjęto obsadę nasion na poziomie 40 szt./m2

 

Odmiana

MTN

Siła kiełkowania

Wysiew

Obsada

LG Arnold

5,3

93

2,28

40

Zeus F1

6,3

97

2,60

40

Odmiana testowa 1

6,1

96

2,54

40

02.09.2024

Zabieg herbicydowy

Niedługo po zasiewie rozpoczęto walkę z chwastami. Herbicyd Nero 424 EC w maksymalnej etykietowej dawce 3 l/ha był wspomagany RSM-em 32 w ilości 100 l/ha. 

Obok popularnego chlomazonu, Nero posiada w swoim składzie s.a. petoksamid, która bardzo dobrze radzi sobie w zwalczaniu uciążliwego bodziszka drobnego. Ponadto substancja ta zwalcza pełne spektrum chwastów, na które skuteczny jest popularny metazachlor.

Dodatek do przedwschodowego zabiegu herbicydowego RSM to ostatnio często wykorzystywane rozwiązanie, ze względu na przypisywane mu zalety. Pierwszą z nich jest oszczędność czasu. W trakcie jednego przejazdu wykonujemy zabieg herbicydowy i nawozimy azotem, o którego roli jesienią w rzepaku mówi się coraz więcej. Druga wynika z faktu, że RSM może działać jako adiuwant, wspomagając działanie herbicydu.

10.09.2024

Zabieg herbicydowy – zwalczanie chwastów jednoliściennych i samosiewów zbóż

Ze względu na szybki pojaw samosiewów zbóż, pierwszsym powschodowym zabiegiem w rzepaku okazał się być zabieg graminicydem. Agil-S 100 EC w dawce wynoszącej 0,7 l/ha zastosowano tuż po wschodach rzepaku (BBCH 12). Substancja czynna propachizafop uznawana jest za jedną z bardziej bezpiecznych dla rzepaku. Nie powoduje ona zahamowania jego wzrostu zastosowana nawet we wczesnej fazie rozwojowej roślin.

11.08.2024

Zabieg mikrobiologiczny – Novobakt R 

Rekomendowane przez nas rozwiązanie mikrobiologiczne udało się zastosować w iście idealnych warunkach. Novobakt R w dawce 250 g/ha zaaplikowano w pochmurny dzień, po opadzie deszczu wynoszącym 6 mm/m2. Wilgotna gleba oraz brak silnej operacji słońca to doskonałe warunki początkowe po zaszczepieniu gleby mikroorganizmami. Zabieg ten można nazwać ochronnym, gdyż bakterie zawarte w Novobakt R stwarzają niekorzystne warunki do żerowania, a z drugiej strony stymulują system korzeniowy do regeneracji po uszkodzeniach.

25.09.2024

Zabieg fungicydowy o działaniu regulacyjnym + zabieg odżywczy

W fazie BBCH 14/15 przystąpiono do ochrony fungicydowej, a za sprawą użytego rozwiązania również do regulacji pokroju łanu. Mieszanina składająca się z fungicydów Toprex 375 SC w dawce 0,3 l/ha oraz Orius Extra 250 EW 0,5 l/ha obok wysokiej skuteczności, m.in. przeciwko sprawcom suchej zgnilizny kapustnych czy czerni krzyżowych, zapewnia bardzo dobre efekty regulacyjne. Gruba szyjka korzeniowa oraz nisko osadzony pąk wierzchołkowy są podstawą w prawidłowym przygotowaniu roślin do zimy. Uzyskane w momencie jesiennej lustracji parametry biometryczne potwierdziły pozytywne oddziaływanie preparatów.

Problemem tego sezonu, który spotkał to, jak i wiele innych pól w naszym kraju były naloty gnatarza rzepakowca i tantnisia krzyżowiaczka. Z tego względu zabieg uzupełniono o Decis Expert 100 EC w ilości 0,075 l/ha. 

Pierwsza lustracja rzepaku w Barłożnie 16.10.2024

Z pierwszą lustracją Demo Farmy rzepakowej w Barłożnie czekaliśmy do momentu, w którym można już zauważyć pierwsze efekty działania zabiegu fungicydowo- regulacyjnego. Nieco ponad dwa tygodnie po zastosowaniu preparatu Toprex 375 SC wraz z Orius Extra 250 EW zastaliśmy plantację o równolegle w stosunku do gleby ułożonych liściach. Taki stan rzeczy to zasługa z jednej strony udanej regulacji, ale również nie zawyżonej obsady podczas siewu.

 

Odmiana

Ilość liści

Wyniesienie stożka (mm)

Grubość szyjki korzeniowej (mm)

Długość korzenia (cm)

Zeus F1

8

18

8

23

LG Arnold

9

17

7

20

Odmiana testowa 1

9

15

8

22

Ze względu na nieco późniejszy termin siewu w porównaniu do innych lokalizacji, na dzień lustracji rozety zdążyły wytworzyć średnio 8-9 liści. Jednak nisko osadzone pąki wierzchołkowe, stosunkowo grube szyjki korzeniowe oraz silne korzenie wskazują na wysoką skuteczność przeprowadzonego zabiegu regulacyjnego. Dużą zasługą tego stanu rzeczy jest fakt, że nasz gospodarz wstrzelił się doskonale w fazę 4 liścia w momencie zabiegu.  

Nasze rekomendowane już kolejny sezon odmiany: Zeus F1 oraz LG Arnold nie ustępują “świeższym” genetycznie odmianom testowym. 

Lustrując pole nie zauważyliśmy mszyc, nękających w mniejszym bądź większym stopniu nasze pozostałe lokalizacje. Mimo to, wszystkie opisywane odmiany posiadają gen odporności na przenoszonego przez mszycę wirusa żółtaczki rzepy (TuYV).

GALERIA