Zabieg odżywczy
21.03.2025
Bor jest nieodzownym elementem nawożenia dolistnego rzepaku. Ze względu na jego ograniczoną mobilność w roślinie, konieczne jest jego kilkukrotne podanie w trakcie całego okresu wegetacyjnego. W związku z tym, korzystając z okna pogodowego (wyższych temperatur), zastosowano ten mikroskładnik w dawce 225 g/ha pod postacią Agravita® B 150 (1,5 l/ha). Drugim komponentem mieszaniny zbiornikowej był Agravita® Siarczan Magnezu w ilości 7 kg/ha.
Zabieg fungicydowo - regulacyjny T1 + zwalczanie szkodników
28.03.2025
Zabieg T1, pełniący w rzepaku funkcję zarówno fungicydową, jak i regulującą pokrój łanu, wykonano w Barłożnie w ostatnich dniach marca. Wówczas na terenie całego kraju wystąpiło ocieplenie, które sprzyjało przeprowadzeniu tego zabiegu. Zastosowano mieszaninę fungicydów opartych na triazolach: Toprex 375 SC (0,35 l/ha) oraz Orius Extra 250 EW (0,5 l/ha).
Pierwszemu zabiegowi fungicydowemu w rzepaku przypisuje się zwykle mniejsze znaczenie niż drugiemu – wykonywanemu w okresie kwitnienia – jednak ma on kluczowe znaczenie w budowaniu odpowiedniej architektury łanu. Co to oznacza? Wykonując regulację w początkowej fazie wydłużania się pędu głównego, ograniczamy jego dominację, co sprzyja rozwojowi rozgałęzień bocznych, które w największym stopniu decydują o plonie. Dodatkowo rośliny kwitną i dojrzewają bardziej równomiernie, co ułatwia późniejsze, jednolite dojrzewanie plantacji przed zbiorem.
Kolejne istotne ocieplenie przyniosło również drugą falę nalotów szkodników – oprócz chowaczy łodygowych zaczął pojawiać się także słodyszek rzepakowy. W odpowiedzi na to zastosowano insektycyd Sivanto Energy (0,75 l/ha), który dzięki substancji czynnej flupyradifuron działa systemicznie w roślinie, zabezpieczając plantację przez kilka dni po wykonaniu zabiegu. Kondycjoner wody Agravita® Korektor (0,15 l/ha) obniżył pH cieczy roboczej, co jest niezwykle istotne dla zapewnienia wysokiej skuteczności działania insektycydów.
Powtórne zwalczanie słodyszka rzepakowego
17.04.2025
Tegorocznej wiosny, w przeciwieństwie do ostatnich lat, zmagaliśmy się z intensywnymi nalotami słodyszka rzepakowego. Konieczne okazało się wykonanie kolejnego zabiegu, w całości ukierunkowanego na jego zwalczanie. Pyretroid Mavrik Vita 240 EW (0,2 l/ha) to bardzo skuteczne rozwiązanie przeciwko temu szkodnikowi, pod warunkiem odpowiedniego zakwaszenia cieczy roboczej. W tym celu zastosowano kondycjoner wody Agravita® Korektor w dawce 0,15 l/ha.
Druga wiosenna lustracja rzepaku w Barłożnie
23.04.2025
Podczas naszej drugiej wiosennej wizyty skupiliśmy się na ocenie ogólnej kondycji roślin oraz skuteczności wcześniej wykonanych zabiegów – ochrony fungicydowej, regulacji pokroju łanu, a także zwalczania szkodników.
Na nowych przyrostach łodyg i liści nie stwierdziliśmy objawów porażenia chorobami. Przypomnijmy, że na tej plantacji wykonano zabieg czyszczący „T0”, którego celem było ograniczenie struktur patogenów rozwiniętych już jesienią, jeszcze przed wykonaniem właściwego zabiegu ochronnego.
Zabieg T1, przeprowadzony przy użyciu preparatów Toprex 375 SC (0,35 l/ha) oraz Orius Extra 250 EW (0,5 l/ha), dzięki obecności triazoli w składzie, wykazuje przede wszystkim działanie interwencyjne, ale również zapobiegawcze w ochronie przed patogenami. Drugą korzyścią z zastosowanej mieszaniny fungicydów jest jej wpływ na pokrój roślin. W tym rozwiązaniu zdolność do ograniczenia dominacji pędu głównego wykazują przede wszystkim paklobutrazol i tebukonazol.
Omawiane odmiany są podobnej wysokości oraz rozwinęły zbliżoną liczbę pędów bocznych. Szczegółowe dane przedstawiamy w tabeli:
Odmiana |
Wysokość roślin (cm) |
Liczba rozwiniętych pędów bocznych |
RGT Ceos |
113 |
13 |
Zeus F1 |
116 |
11 |
LG Arnold |
104 |
11 |
Zgodnie z obserwacjami przeprowadzonymi podczas pierwszej lustracji, w tej lokalizacji odmianą wykazującą nieco słabszy wigor początkowego wzrostu był LG Arnold. W trakcie drugiej wizyty Zeus F1, a w szczególności odmiana RGT Ceos (wcześniej opisywana jako test “1”) wyróżniały się pędami bocznymi w bardziej zaawansowanej fazie rozwoju. Na szczególną uwagę zasługuje pokrój odmiany RGT Ceos. Rośliny tej odmiany zdołały wyprowadzić pojedyncze rozgałęzienia boczne już od nasady łodygi, i to przy identycznej obsadzie jak w przypadku pozostałych odmian.
Na częściach wegetatywnych roślin nie zauważyliśmy objawów żerowania chowaczy łodygowych, mimo że ich nalot w tej lokalizacji był wyjątkowo intensywny. Na wzdłużnie przekrojonych łodygach nie stwierdziliśmy obecności larw, co świadczy o wysokiej skuteczności zabiegu insektycydem Trebon 30 EC (0,3 l/ha) oraz perfekcyjnie dobranym terminie jego aplikacji. Nie odnotowaliśmy również zauważalnych uszkodzeń pąków kwiatowych ani niezawiązanych łuszczyn, będących następstwem żerowania słodyszka rzepakowego.
Niestety, szkodniki wyjątkowo nękają w tym roku plantacje rzepaku. Podobnie jak w innych lokalizacjach o tej porze, zaobserwowaliśmy formy dorosłe chowacza podobnika. W porozumieniu z gospodarzem insektycyd został również dodany do zabiegu T2 (na płatek), który wykonano wkrótce po naszej wizycie.