Nawożenie siarką i magnezem
14.02.2025
W połowie lutego gospodarz Demo Farmy Bychawa zdecydował się zastosować ESTA Kieserit w dawce 200 kg/ha. To stały element agrotechniki w tym gospodarstwie, praktykowany od wielu lat. Stosunkowo wczesne zastosowanie nawozu okazało się strzałem w dziesiątkę, gdyż styczeń i luty w tej, jak i wielu innych lokalizacjach były bardzo ubogie w opady. Rozsiewając nawóz wcześniej, „kupujemy” sobie więcej czasu i potencjalnych opadów na przemieszczenie składników pokarmowych do strefy zasięgu korzeni.
I dawka nawożenia azotem
26.02.2025
Dzięki prawnemu zezwoleniu na wcześniejsze zastosowanie azotu, plantacja została zasilona saletrą amonową w ilości 300 kg/ha przed opadami deszczu występującymi w ostatnich dniach lutego.
Pierwsza wiosenna lustracja zbóż w Bychawie
19.03.2025
Celem naszych pierwszych wiosennych lustracji była ocena stopnia przezimowania roślin, określenie ich fazy rozwojowej, diagnoza stanu fitosanitarnego oraz ocena skuteczności jesiennej ochrony herbicydowej.
Na plantacji nie stwierdziliśmy strat mrozowych. Dwutygodniowy okres ujemnych temperatur, który wystąpił od połowy do końca lutego (w tej lokalizacji z okrywą śnieżną), nie wpłynął negatywnie na kondycję roślin. Obecność młodych korzeni przybyszowych potwierdza rozpoczęcie wiosennej wegetacji.
Podczas ostatniej jesiennej lustracji rośliny znajdowały się na początku fazy krzewienia. Sprzyjające warunki termiczne – łagodna końcówka jesieni oraz stosunkowo ciepła zima – umożliwiły kontynuację wegetacji. W konsekwencji, na dzień przeprowadzenia lustracji, liczba rozkrzewień była wysoka i w poszczególnych odmianach wynosiła:
Odmiana |
Liczba pędów |
RGT Diplom |
3 |
Maxus |
3 |
Alabama |
3 |
KWS Jubilum |
4 |
Najbardziej rozkrzewioną odmianą w Bychawie okazał się KWS Jubilum. Pozostałe odmiany wytworzyły średnio po 3 pędy na roslinę. Na wyróżnienie zasługuje odmiana Alabama, którą jesienią opisywaliśmy jako „Test 1”. Jej rozkrzewienia były silne i wyrównane.
Wszystkie nasze Demo Farmy zlokalizowane w województwie lubelskim wykazywały mniejsze porażenie chorobami niż te w centralnej i północnej Polsce. Upatrujemy tego w niższej sumie opadów zanotowanej w tym regionie podczas jesieni i zimy. Obecność mączniaka prawdziwego zbóż i traw na liściach dotyczyła głównie odmiany Maxus, jednak stopień porażenia uznaliśmy za niski.
Jesienne odchwaszczanie z zastosowaniem Expert Met 56 WG 0,35 kg/ha + Hukkata 500 SC 0,2 l/ha + Toscana Top 75 WG 20 g/ha dało doskonałe rezultaty. Podczas oględzin pola nie stwierdziliśmy obecności chwastów, co zapewnia pszenicy dogodne warunki do wzrostu i rozwoju. Brak konkurencji o przestrzeń, wodę oraz składniki odżywcze od samego początku wegetacji stanowi kluczowy element w osiąganiu wysokich plonów.