Przed siewem
Przedplonem plantacji rzepaku była pszenica ozima (nasza Demo Farma z roku ubiegłego). Przed rozpoczęciem upraw przedsiewnych zastosowano Polifoskę 6 w dawce 280 kg/ha. Na tym polu zrezygnowano z użycia pługa – głęboką uprawę przeprowadzono systemem bezorkowym.
20.08.2024
Siew
Plantację założono w trzeciej dekadzie sierpnia – optymalnym dla tego rejonu terminie. Obok dwóch doskonale znanych odmian Zeus F1 oraz LG Arnold, na tej Demo Farmie testujemy dla Państwa jedną nowość odmianową. Niezależnie od odmiany przyjęto obsadę nasion na poziomie 45 szt./m2.
Odmiana |
MTN |
Siła kiełkowania |
Wysiew |
Obsada |
Zeus F1 |
5,3 |
93 |
2,56 kg/ha |
45 |
LG Arnold |
6,3 |
97 |
2,92 kg/ha |
45 |
Odmiana testowa 1 |
6,1 |
96 |
2,86 kg/ha |
45 |
20.08.2024
Zabieg herbicydowy przedwschodowy
Jeszcze w dniu siewu rozpoczęto walkę z chwastami. Herbicyd Reactor 480 EC w dawce 0,15 l/h. Przy okazji tego zabiegu gospodarz zdecydował się na dodatek RSM-u 32 w dawce 80 l/ha. To ostatnio często wykorzystywane rozwiązanie, ze względu na przypisywane mu zalety. Pierwszą z nich jest oszczędność czasu. W trakcie jednego przejazdu wykonujemy zabieg herbicydowy i nawozimy azotem, o którego roli jesienią w rzepaku mówi się coraz więcej. Druga wynika z faktu, że RSM może działać jako adiuwant, wspomagając działanie doglebowego zabiegu herbicydowego.
06.09.2024
Zabieg herbicydowy – zwalczanie chwastów jednoliściennych i samosiewów zbóż oraz chwastów dwuliściennych
Ze względu na siew w systemie bezorkowym tej Demo Farmy, samosiewy przedplonu którym była pszenica ozima nie zostały głęboko wymieszane z glebą. Spowodowało to ich łatwe wschody, będące konkurencją dla rzepaku. Na rozwiązanie tego problemu podjęto decyzję o zastosowaniu graminicydu Wizjer 50 EC w dawce 1,5 l/ha.
Użyty herbicyd Navigator 360 SL w dawce 0,2 l/ha był ukierunkowany przeciwko komosie białej oraz chabrowi bławatkowi. Dodatek metazachloru pochodzącego z Rego 500 SC (1,5 l/ha) rozszerzył skuteczność zabiegu o przetaczniki, jasnoty czy tasznika pospolitego.
Przez wysokie zagrożenie, jakie w tej lokalizacji stwarzała presja samosiewów pszenicy, gospodarzowi zależało na jak najszybszym działaniu herbicydów. Użyty adiuwant Applico Plus w ilości 0,15 l/ha zwiększa aktywność preparatów systemicznych i kontaktowych, powodując przyspieszenie działania chwastobójczego.
Problemem tego sezonu, który spotkał to, jak i wiele innych pól w naszym kraju były intensywne naloty gnatarza rzepakowca i tantnisia krzyżowiaczka. Tego drugiego udało się nam uchwycić na zdjęciach. Z tego względu w zabiegu zastosowano dodatek insektycydu Decis Expert 100 EC w dawce 0,075 l/ha.
10.09.2024
Zabieg mikrobiologiczny – Novobakt R + Novobact AzoFosfo
Rekomendowane przez nas rozwiązania mikrobiologiczne udało się zastosować w iście idealnych warunkach. Novobakt R + Novobact AzoFosfo w dawkach po 250 g/ha zaaplikowano w pochmurny dzień, przed opadem deszczu wynoszącym finalnie 8 mm/m2. Wilgotna gleba oraz brak silnej operacji słońca stwarzają doskonałe warunki początkowe po zaszczepieniu gleby mikroorganizmami. Drobnoustroje obecne w Novobakt R stwarzają niekorzystne warunki do żerowania larw śmietki kapuścianej, jednocześnie stymulując regenerację systemu korzeniowego po uszkodzeniach. Bakterie zawarte w Novobact AzoFosfo w bardzo skuteczny sposób zwiększają dostępność pokładów glebowych azotu i niedostępnego fosforu. Dodatkowo Novobakt AzoFosfo wpływa na stymulację rozwoju systemu korzeniowego. Jego silniejszy rozwój już jesienią pozwala na lepsze pobieranie składników podawanych wczesną wiosną (większa masa korzeniowa). Ponadto dłuższy system korzeniowy to lepsza tolerancja na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Pierwsza lustracja rzepaku w Dawidach 12.09.2024
Pierwsza lustracja Demo Farmy rzepakowej w Dawidach przypadła dość wcześnie, bo nieco ponad 3 tygodnie po siewie. Wówczas plantacja była tydzień po opisywanym powyżej zabiegu herbicydowym, którego efekty można dostrzec na dołączonych fotografiach. Aktualna faza rozwojowa wskazywała, że zbliżał się odpowiedni moment na pierwszy zabieg fungicydowo-regulacyjny. Do oceny efektów tego zabiegu, związanej z wykonaniem pomiarów biometrycznych, przystąpimy zatem przy następnej wizycie.
Rośliny były wtedy w fazie 4 liści (BBCH 14), a więc idealnym momencie na zastosowanie nieco delikatniejszej regulacji pod postacią samych triazoli.
Podobnie jak na innych Demo Farmach w tym roku, tak i na tej znajdziemy niezawodne w naszym portfolio odmiany: LG Arnold oraz Zeus F1. Porównanie dopełnia odmiana testowa “1”, którą będziemy spotykać w wielu innych lokalizacjach. Na dzień wykonywania pierwszej lustracji ciężko było przypisać szczególne cechy każdej z odmian. Tego typu przemyśleniami będziemy dzielić się z państwem na koniec sezonu.
Dawidy – kolejne zabiegi po naszej pierwszej wizycie
17.09.2024
Zabieg fungicydowy o działaniu regulacyjnym + zabieg insektycydowy
W fazie BBCH 14-15, a więc 4-5 liści właściwych (5 dni po naszej pierwszej wizycie) przystąpiono do ochrony fungicydowej, a za sprawą użytego rozwiązania również do regulacji pokroju łanu. Na tej plantacji zastosowano silne rozwiązanie, składające się z mieszaniny dwóch dobrze znanych preparatów - Caryx 240 SL 0,4 l/ha + Plexeo 60 EC 0,6 l/ha. Decyzja o tego typu zabiegu była wypadkową: wczesnego terminu siewu, aktualnego i prognozowanego przebiegu pogody, wiedzy o potencjale pola oraz obserwowanego w momencie zabiegu stanu roślin. W wyniku zastosowania substancji będącej typowym regulatorem wzrostu oraz sporej dawki metkonazolu za sprawą dodatku Plexeo, zastaliśmy wolną od patogenów, i już na moment lustracji dobrze przygotowaną do zimy plantację. Grubą szyjkę korzeniową oraz nisko osadzony pąk wierzchołkowy potwierdziły wykonane pomiary.
Z uwagi na bardzo wysoką presję szkodników w tej lokalizacji, do ich zwalczania zastosowaliśmy mieszaninę Carnadine 200 SL 0,25 l/ha + Western 0,3 l/ha. Acetamipryd zawarty w preparacie Carnadine 200 SL działa systemicznie, krążąc w tkankach rośliny i eliminując owady, które się nimi żywią. Z kolei Western to nasz przełomowy produkt, który dzięki lepkim polimerom w składzie fizycznie unieruchamia owady, prowadząc do ich eliminacji. Dodatkowo Western pełni funkcję adiuwanta, wspomagając skuteczność konwencjonalnych insektycydów i zwiększając efektywność zabiegów ochronnych.
Agravita Bor 15 w dawce 2 l/ha stał się standardem w uprawie rzepaku. Bor pełni kluczową rolę w licznych przemianach enzymatycznych, a jego niedobór wywołuje u rzepaku charakterystyczne objawy – tzw. krypty borowe, czyli puste przestrzenie pojawiające się w szyjce korzeniowej, widoczne na przekroju wzdłużnym korzenia. W tej lokalizacji, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości nawozu, problem nie wystąpił.
12.10.2024
Drugi zabieg fungicydowy + zabieg odżywczy
Jak wspomnieliśmy wyżej, presja szkodników gryzących w tym rejonie zebrała niemałe żniwo. Liczne wygryzienia miękiszu bądź nawet otwory w blaszcze lisciowej można zauważyć na załączonych fotografiach. Tego typu mechaniczne uszkodzenia stanowią otwarte wrota dla infekcji patogenów. Posiadając tę wiedzę, rolnik zdecydował się o dodatkowym zabiegu fungicydowym. Tores 250 EC w ilości 0,5 l/ha zawiera w swoim składzie difenokonazol, a więc jedną z substancji czynnych obecną w bardziej znanym środku Toprex 375 SC.
Przy okazji zabiegu gospodarz zastosował nawożenie dolistne można rzec klasy premium. Działanie Agravita Aktiv 48 Plus 0,5 kg/ha + Agravita Galaxy 2 l/ha + Agravita Complete 2,5 kg/ha + Mocznik 7 kg/ha widzieliśmy w każdym istotnym jesienią organie rzepaku. System korzeniowy był na tyle dobrze rozwinięty, że nie udało się nam go wykopać bez uszkodzenia końcowego odcinka. Na przekroju wyraźnie widoczne były prawidłowo uformowane stożki wzrostu, które – dzięki optymalnej obsadzie roślin oraz zastosowanej regulacji – nie wykazywały tendencji do niepożądanej jesienią elongacji. Zarówno liczba liści, jak i liczba zawiązanych przyszłorocznych rozgałęzień bocznych odpowiadają wymogom plantacji o najwyższym potencjale plonowania.
Szkodniki w dalszym ciągu nie oszczędzały tych okolic. Przed przystąpieniem do tego zabiegu zanotowano wzrost obecności mszyc. Aby zniwelować skutki ich obecności do zabiegu dodano Decis Expert 100 EC 0,075 l/ha + Western 0,3 l/ha. Presję mszyc w nieopryskanym narożniku pola jest doskonale widoczna na załączonym poniżej zdjęciu.
I lustracja galeria
Error
Druga lustracja rzepaku w Dawidach 28.10.2024
Zgodnie z obietnicą, gdy tylko rośliny osiągnęły fazę umożliwiającą wyciągnięcie pierwszych wniosków oraz ocenę różnic odmianowych i zastosowanej technologii, przeprowadziliśmy powtórną lustrację Demo Farmy w Dawidach.
Przystępując do opisu, chcielibyśmy przytoczyć pewne znane powiedzenie “Nie oceniaj książki po okładce”. Trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka części nadziemne opisywanej plantacji budziły nasz lekki niepokój. Jednak do części podziemnej ciężko mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Silnie rozwinięty, z duża ilością korzeni boczncyh system korzeniowy, cechujący się ponadto grubą szyjką korzeniową rozwiał nasze wątpliwości co do stanu tej plantacji. Konkretne wartości przedstawiamy w poniższej tabeli:
Odmiana |
Ilość liści |
Wyniesienie stożka (mm) |
Grubość szyjki korzeniowej (mm) |
Długość korzenia (cm) |
LG Arnold |
11 |
19 |
16 |
20 |
Zeus F1 |
10 |
17 |
13 |
19 |
Odmiana testowa 1 |
11 |
16 |
15 |
21 |
Liście pokryte paletą barw - od antocyjanów, przez czerwone po żółte, wskazywałyby na niedobory składników pokarmowych bądź fitotoksyczności spowodowane zabiegami chemicznymi. I faktycznie, w przypadku powschodowego zabiegu herbicydowego, wraz z dwoma preparatami ukierunkowanymi na zwalczanie chwastów dwuliściennych, zastosowano również graminicyd. Zwykle ostrożnie podchodzimy do łączenia tych zabiegów, jednak praktyka gospodarza tej Demo Farmy dopuszcza takie działanie, gdyż we wcześniejsze lata nie zauważył taki skutków. Reszta zabiegów nie budzi najmniejszych wątpliwości, co skłania do tezy, że opryski nie pomogły w osiągnięciu obecnego stanu rzeczy.
Analizując nawożenie, głównie azotem, gdyż to jego niedobory mogą dawać zbliżone efekty również jesteśmy dalecy od wytknięcia błędu. Stosując przedsiewnie Polifoskę 6, jak również RSM 32 przy okazji doglebowego zabiegu herbicydowego rolnik wprowadził blisko 51 kg N/ha. Oczywiście, część tej puli jest szybko immobilizowana przez mikroorganizmy glebowe rozkładające słomę, jednak po wywiadzie z gospodarzem Demo Farmy możemy twierdzić, że nie szczędził on i na nawożeniu pogłównym pszenicy, która była przedplonem. Wykluczyć również można wymycie azotu z gleby w okresie pomiędzy zbiorem przedplonu, a siewem rzepaku, gdyż okolica ta cierpi na niedobór opadów w zasadzie od wiosny.
I to właśnie w niedoborach wody upatrujemy główną przyczynę obecnego stanu plantacji. Podczas wyciągania roślin w celu pobrania próbek, gleba samoistnie osypywała się, co świadczy o bardzo słabym kontakcie z korzeniami. W takich warunkach pobieranie składników pokarmowych, wymiana gazowa i inne kluczowe procesy są mocno utrudnione, co negatywnie wpływa na rozwój roślin. Przygruntowe przymrozki, które odwiedziły pole krótko przed naszą wizytą również mogły potęgować zjawisko przebarwień liści.
Warto podkreślić, że paradoksalnie zabiegi pielęgnacyjne przy tak dotkliwym niedoborze wody mogą prowadzić do niepożądanych efektów. Trudno jednak przewidzieć przebieg pogody, a chęć „dopieszczenia” swoich pól jest naturalna i zrozumiała dla nas wszystkich.