Gębałka – pierwsza wiosenna lustracja rzepaku

Gębałka – pierwsza wiosenna lustracja rzepaku

Nawożenie siarką i magnezem

12.02.2025

Pierwszym tegorocznym zabiegiem wykonanym na Demo Farmie w Gębałce było nawożenie ESTA Kieserit w dawce 150 kg/ha. ESTA Kieserit to wysoko skoncentrowane źródło łatwo przyswajalnych siarki i magnezu. Rośliny z rodziny kapustowatych wykazują wysokie zapotrzebowanie na siarkę, która w tym gospodarstwie została podana dwukrotnie – również podczas kolejnego zabiegu nawożenia, łącznie z azotem.

I dawka nawożenia azotem

01.03.2025

Wraz z pierwszym dniem prawnej możliwości stosowania nawozów azotowych, gospodarz omawianej Demo Farmy zdecydował się na podanie całej zaplanowanej dawki azotu jednorazowo. Uznajemy to za bardzo dobrą decyzję, ponieważ rośliny – ze względu na niesprzyjające warunki jesienią (susza, opóźnione i nierównomierne wschody) – miały opóźnienia w rozwoju rozety. W wyniku jednoczesnego zastosowania 430 l/ha RSM S 28 oraz 100 kg/ha saletry amonowej Pulan, plantacja została zasilona 194 kg N i 71 kg SO₃ na hektar.

Zabieg mikrobiologiczny

20.03.2025

Novobakt AzoFosfo 250 g/ha 

Kilka godzin przed spodziewanym deszczem na kolekcji rzepaku zastosowano preparat mikrobiologiczny Novobakt AzoFosfo (250 g/ha). Wysoka wilgotność otoczenia, a najlepiej opady deszczu w trakcie lub chwilę po zabiegu, bardzo pozytywnie wpływają na jego skuteczność. Bakterie zawarte w Novobakt AzoFosfo lokalizują się w ryzosferze – strefie gleby mającej bezpośredni kontakt z korzeniem rośliny. Stamtąd mikroorganizmy skutecznie wiążą wolny azot z powietrza, zwiększają odporność roślin na stres, przyspieszają rozpuszczanie fosforu w glebie oraz wspierają szybszy rozwój systemu korzeniowego.

Pierwsza wiosenna lustracja rzepaku w Gębałce 

11.04.2025

Celem naszych pierwszych wiosennych lustracji była ocena stopnia przezimowania roślin oraz strat spowodowanych przez mrozy występujące w połowie lutego. Ponadto skupiliśmy się na określeniu fazy rozwojowej, diagnozie stanu fitosanitarnego oraz ocenie skuteczności jesiennej ochrony herbicydowej.

W chwili naszej pierwszej wizyty nie było już śladu po dwucyfrowych mrozach, które utrzymywały się od połowy lutego, pomimo niewielkiej okrywy śnieżnej. Z informacji przekazanych przez gospodarza wiemy, że spowodowały one znaczne straty w ulistnieniu roślin. My jednak mieliśmy już okazję przyglądać się roślinom, które nie tylko odbudowały rozetę liściową, ale także intensywnie wybijały w pęd.

Podczas ostatniej jesiennej lustracji rośliny znajdowały się w fazie budowy rozety, jednak ze względu na utrudnione wschody plantacja miała opóźnienia, chociażby względem pozostałych naszych lokalizacji. Na dzień pierwszej wiosennej lustracji parametry biometryczne kształtowały się następująco:

Odmiana

Liczba zawiązków rozgałęzień bocznych

Długość stożka wzrostu (mm)

Średnica szyjki korzeniowej (mm)

LG Arnold

17

140

17

Zeus F1

12

130

19

Odmiana testowa 1

19

210

20

Gębałka to lokalizacja, w której zanotowaliśmy największy postęp pod względem opisywanych cech biometrycznych. Zarówno liczba liści / rozgałęzień bocznych, jak i średnica szyjki korzeniowej zwiększyły się ponad dwukrotnie. Pomimo początkowych obaw o dalszy rozwój plantacji, jej aktualny stan napawa dużym optymizmem.

Obecnie, wczesną wiosną, kluczowe jest skupienie się na liczbie zawiązków rozgałęzień bocznych, które powstały w kątach jesiennych liści – na roślinach z tej plantacji notujemy ich średnio od kilkunastu do dwudziestu.

W dniu naszej lustracji rośliny znajdowały się jeszcze przed pierwszym zabiegiem fungicydowo-regulacyjnym. Położona na północnym wschodzie Gębałka podlega typowemu dla tego regionu Polski klimatowi, charakteryzującemu się wczesnym zakończeniem i późnym rozpoczęciem wegetacji. Dlatego też, mimo że większość gospodarstw w kraju zmagała się z pierwszym nalotem chowaczy łodygowych już na początku marca, w Gębałce nie odnotowano presji tego szkodnika.

Podczas naszej pierwszej tegorocznej wizyty plantacja prezentowała się bardzo dobrze. Odmiany LG Arnold oraz testowa „1” wyróżniały się silnym pokrojem. Zeus F1 pomimo nieco mniejszej liczby rozgałęzień bocznych, cechował się grubą szyjką korzeniową. 

Jesienne odchwaszczanie dało doskonałe rezultaty. Podczas oględzin pola nie stwierdziliśmy obecności chwastów (zarówno jedno- jak i dwuliściennych), co zapewnia rzepakowi dogodne warunki do wzrostu i rozwoju. To szczególnie istotne na plantacjach z brakami w obsadzie roślin. Brak konkurencji o przestrzeń, wodę oraz składniki odżywcze od samego początku wegetacji stanowi kluczowy element w osiąganiu wysokich plonów. 

Z opowiadań gospodarza dowiedzieliśmy się, że naszą Demo Farmę rzepakową regularnie odwiedzają łosie. Generalnie straty są niewielkie, a ślady ich żerowania można dostrzec na jednej z fotografii.

Zabieg fungicydowy o działaniu regulacyjnym “T1” + zabieg odżywczy

14.04.2025

Kilka dni po naszej wizycie otrzymaliśmy informację o wykonaniu pierwszego zabiegu fungicydowego, który pełnił jednocześnie funkcję regulującą pokrój łanu. Zabieg ten został połączony ze zwalczaniem słodyszka rzepakowego oraz z zastosowaniem nawożenia dolistnego w technologii Ampol-Merol.

Mieszanina fungicydów Toprex 375 SC (0,35 l/ha) i Plexeo 60 EC (0,5 l/ha) za sprawą łącznie trzech substancji z grupy triazoli (difenokonazol, paklobutrazol, metkonazol) z jednej strony zabezpieczy rośliny przed rozwojem infekcji patogenów, z drugiej zaś ograniczy dominację pędu głównego. Mniejsza dominacja pędu głównego umożliwia silniejszy, i bardziej wyrównany rozwój rozgałęzień bocznych - budujących największą masę plonu. 

Duże ocieplenie, które nadeszło w połowie kwietnia spowodowało dość intensywne naloty słodyszka rzepakowego. Próg ekonomicznej szkodliwości wynoszący 1-2 form dorosłych na roslinę został szybko przekroczony, stąd zabieg uzupełniono o dodatek insektycydu Sivanto Energy (0,75 l/ha). Flupyradifuron zawarty w tym preparacie wykazuje działanie systemiczne w roślinie, zabezpieczając plantację na kilka kolejnych dni po zabiegu. 

Ostatnim komponentem mieszaniny zbiornikowej był zestaw nawozów dolistnych marki Caldena. Zabieg ten miał charakter dwukierunkowy – zarówno stymulacyjny, jak i odżywczy.

Produkt Agravita® Aktiv 48 Plus (0,5 kg/ha), oprócz szeregu makro- i mikroelementów niezbędnych w żywieniu roślin, zawiera również fitohormony – kinetynę oraz kwasy giberelinowe. Dzięki temu z jednej strony skutecznie wspomaga regenerację roślin po okresach stresowych (w tym przypadku spowodowanych niskimi temperaturami), z drugiej – stymuluje je do intensywniejszego wzrostu.

Agravita® Mn EDTA Plus (0,5 kg/ha) to źródło manganu w formie łatwo przyswajalnej, schelatowanej przez EDTA. Pierwiastek ten odgrywa kluczową rolę w przemianach azotu w roślinie, wspierając jego lepsze wykorzystanie.

Z kolei Agravita® B 150 (1 l/ha) dostarcza bor – mikroelement niezbędny w uprawie rzepaku. Z uwagi na niską mobilność boru w tkankach roślinnych, jego wielokrotne aplikacje w trakcie okresu wegetacyjnego są niezbędne dla zapewnienia równomiernego odżywienia rozwijających się organów.

Ostatnim składnikiem mieszaniny był Agravita® Siarczan Magnezu (10 kg/ha), który oprócz siarki – wcześniej omówionej w kontekście nawożenia doglebowego – dostarcza również magnezu. Ten pierwiastek pełni kluczowe funkcje w roślinie: uczestniczy w budowie cząsteczki chlorofilu, odpowiada za transport asymilatów oraz działa jako aktywator licznych enzymów odpowiedzialnych za podstawowe procesy metaboliczne.

Toprex 375 SC 0,35 l/ha + Plexeo 60 EC 0,5 l/ha + Sivanto Energy 0,75 l/ha + Agravita® Mn EDTA Plus 0,5 kg/ha + 0,5 kg/ha + Agravita® Siarczan Magnezu 10 kg/ha + 1 l/ha