Gębałka – pierwsza wiosenna lustracja zbóż

Gębałka – pierwsza wiosenna lustracja zbóż

Nawożenie siarką i magnezem

12.02.2025

Pierwszym tegorocznym zabiegiem wykonanym na Demo Farmie w Gębałce było nawożenie ESTA Kieserit w dawce 100 kg/ha. ESTA Kieserit to wysoko skoncentrowane źródło łatwo przyswajalnych siarki i magnezu. 

I dawka nawożenia azotem

01.03.2025

Wraz z pierwszym dniem dopuszczalnego prawnie stosowania nawozów azotowych, gospodarz omawianej Demo Farmy zdecydował się na aplikację pierwszej dawki azotu. Zastosowano RSM S 28 w ilości 320 l/ha, co odpowiada 120 kg N oraz 53 kg SO₃ na hektar.

II dawka nawożenia azotem

15.03.2025

Widmo braku opadów skłoniło do podjęcia decyzji o przyspieszeniu drugiej dawki nawożenia azotem. Wobec tego dwa tygodnie po pierwszej dawce plantacja została zasilona saletrą amonową Pulan w dawce 150 kg/ha (52 kg N/ha)

Pierwsza wiosenna lustracja zbóż w Gębałce 

11.04.2025

Celem naszych pierwszych wiosennych lustracji była ocena stopnia przezimowania roślin, określenie ich fazy rozwojowej, diagnoza stanu fitosanitarnego oraz ocena skuteczności jesiennej ochrony herbicydowej.

Na plantacji nie stwierdziliśmy strat mrozowych. Dwutygodniowy okres ujemnych temperatur, który wystąpił od połowy do końca lutego (z niewielką okrywą śnieżną), nie wpłynął negatywnie na kondycję roślin. 

Podczas ostatniej jesiennej lustracji (pod koniec października) rośliny dopiero rozpoczynały fazę krzewienia. Sprzyjające warunki termiczne – łagodna końcówka jesieni oraz stosunkowo ciepła zima – umożliwiły kontynuację wegetacji. W konsekwencji, na dzień przeprowadzenia lustracji, liczba rozkrzewień w poszczególnych odmianach wynosiła:

Odmiana

Liczba pędów

Pszenice ozime

RGT Diplom

3-4

Maxus

3

KWS Jubilum

4

Alabama

3

Pallas

3

Nieco bardziej rozkrzewionymi odmianami w Gębałce okazały się KWS Jubilum i RGT Diplom. Mniejszą, ale zbliżoną liczbę pędów (3) obserwowaliśmy w przypadku pozostałych odmian. 

Wszystkie odmiany charakteryzowały się wysoką zdrowotnością. Chłodny klimat północnej części Mazur nie sprzyjał rozwojowi chorób w okresie jesiennym, mimo że siewy przeprowadzono w optymalnym terminie.

W momencie naszej pierwszej wiosennej lustracji pszenice, w zależności od odmiany, znajdowały się na początku fazy strzelania w źdźbło lub dopiero się do niej zbliżały.

Odmiany Pallas i Maxus były wyraźnie bardziej zaawansowane w rozwoju – w ich przypadku widoczne były już kolanka oderwane od węzła krzewienia, co potwierdzało rozpoczęcie fazy strzelania w źdźbło.

U pozostałych odmian – RGT Diplom, KWS Jubilum i Alabama – węzły pozostawały jeszcze niewidoczne.

Jesienne odchwaszczanie z zastosowaniem Chrome 400 SC 1,8 l/ha + Toscana Top 75 WG 10 g/ha dało doskonałe rezultaty. Podczas lustracji dużą uwagę poświęciliśmy ocenie zachwaszczenia, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków jednoliściennych. Ich obecności jednak nie stwierdziliśmy. Zauważyliśmy jedynie pojedyncze samosiewy rzepaku, które nie stanowią istotnego zagrożenia i zostaną skutecznie wyeliminowane podczas wiosennego zabiegu poprawkowego – przy niskim koszcie i wysokiej skuteczności dostępnych herbicydów.