I dawka nawożenia azotem + siarka
06.03.2025
Z początkiem marca plantacja została zasilona Saletrą amonową Anvistar kg/ha oraz Saletrosanem 26 w dawkach po 100 kg/ha (łącznie 60 kg N + 32,5 kg SO₃). Dodatek Saletrosanu stanowił źródło niezbędnej siarki. Zboża co prawda nie są wymagające względem tego składnika pokarmowego, mimo to należy pamiętać, że jest to makroelement niezbędny w żywieniu roślin. Siarka wspomaga wykorzystanie azotu, zwiększa odporność roślin na choroby oraz przyczynia się do poprawy jakości uzyskiwanych plonów.
II dawka nawożenia azotem
20.03.2025
Ze względu na obawy co do występowania opadów w tym rejonie, podjęto decyzję o wcześniejszym zastosowaniu drugiej dawki nawożenia azotem. Tym razem Saletrę amonową Anvistar wysiano w ilości 150 kg/ha.
Pierwsza wiosenna lustracja zbóż
20.03.2025
Celem naszych pierwszych wiosennych lustracji była ocena stopnia przezimowania roślin, określenie ich fazy rozwojowej, diagnoza stanu fitosanitarnego oraz ocena skuteczności jesiennej ochrony herbicydowej.
Na plantacji nie stwierdziliśmy strat mrozowych. Dwutygodniowy okres ujemnych temperatur, który wystąpił od połowy do końca lutego (w tej lokalizacji z niewielką okrywą śnieżną), nie wpłynął negatywnie na kondycję roślin. Obecność młodych korzeni przybyszowych potwierdza rozpoczęcie wiosennej wegetacji.
Podczas ostatniej jesiennej lustracji rośliny znajdowały się jeszcze przed fazą krzewienia. Sprzyjające warunki termiczne – łagodna końcówka jesieni oraz stosunkowo ciepła zima – umożliwiły kontynuację wegetacji. W konsekwencji, na dzień przeprowadzenia lustracji, liczba rozkrzewień w poszczególnych odmianach wynosiła:
Odmiana |
Liczba pędów |
RGT Diplom |
3 |
Maxus |
3-4 |
Alabama |
3 |
KWS Jubilum |
3-4 |
Najbardziej rozkrzewionymi odmianami w Jabłoniu okazały się KWS Jubilum oraz Maxus. Pozostałe dwie odmiany wytworzyły średnio po 3 pędy na roślinę. Na wyróżnienie zasługuje odmiana Alabama, którą jesienią opisywaliśmy jako „Test 1”. Jej rozkrzewienia były silne i wyrównane, jednak należy również wspomnieć, że odmiana ta najmocniej zareagowała na ostatnie ochłodzenie – obserwowaliśmy żółte chlorozy na najmłodszych, dopiero tworzących się liściach.
Wszystkie nasze Demo Farmy zlokalizowane w województwie lubelskim wykazywały mniejsze porażenie chorobami niż te w centralnej i północnej Polsce. Upatrujemy tego w niższej sumie opadów zanotowanej w tym regionie podczas jesieni i zimy. Obecność mączniaka prawdziwego zbóż i traw na liściach dotyczyła w podobnym stopniu wszystkich odmian, jednak stopień porażenia uznaliśmy za niski.
Jesienne odchwaszczanie z zastosowaniem Chrome 400 SC w ilości 1,65 l/ha dało doskonałe rezultaty. Podczas oględzin pola nie stwierdziliśmy obecności chwastów w zaawansowanych fazach rozwojowych. Co więcej, zaobserwowaliśmy bardzo młode siewki chwastów, które nosiły ewidentne ślady uszkodzeń. Świadczy to o ciągłej skuteczności zastosowanego herbicydu!