Nawożenie siarką i magnezem
03.02.2025
Pierwszym tegorocznym zabiegiem wykonanym na Demo Farmie w Jeżowie było nawożenie MacroSpeed® Green w dawce 150 kg/ha. MacroSpeed® Green to wysoko skoncentrowane źródło łatwo przyswajalnych siarki i magnezu, które odpowiedzialne są w roślinie m.in. za efektywność wykorzystania azotu, syntezę chlorofilu i proces fotosyntezy. Dodatkowym atutem tego nawozu jest to, że nie zakwasza gleby.
I dawka nawożenia azotem
01.03.2025
Ze względu na brak prawnej możliwości, pomimo wcześniejszego startu wegetacji, nawożenie azotem zostało rozpoczęte wraz z pierwszym dniem marca. Wówczas plantacja została zasilona saletrą amonową Pulan 34,4 w ilości 220 kg/ha (76 kg N).
Zabieg czyszczący T0
24.03.2025
Uprawa zbóż w następstwie po zbożach, nawet przy optymalnym terminie siewu, wiąże się z podwyższonym ryzykiem infekcji patogenami, a w konsekwencji – rozwojem chorób. Z tego względu wykonano zabieg T0, który pełnił funkcję nie tylko czyszczącą, ale i zabezpieczającą plantację, szczególnie przed mączniakiem prawdziwym zbóż i traw. Wysoce mobilna w roślinie miedź systemiczna o właściwościach antyseptycznych, zastosowana w postaci Hepta® Cu (1,1 l/ha), została połączona z fenpropidyną – substancją o działaniu interwencyjnym i zabezpieczającym przed mączniakiem, zawartą w preparacie Celsivo 750 EC (0,3 l/ha).
II dawka nawożenia azotem
27.03.2025
Widmo braku opadów skłoniło gospodarza opisywanej Demo Farmy do podjęcia decyzji o przyspieszeniu drugiej dawki nawożenia azotem. Jeszcze pod koniec marca plantacja została zasilona saletrą amonową Pulan 34,4 w ilości 250 kg/ha (86 kg N). Ostatecznie przez okolice Jeżowa przeszły niewielkie, przelotne opady deszczu, a wilgotność gleby w dniu wizyty była zadowalająca.
Pierwsza wiosenna lustracja zbóż w Jeżowie
03.04.2025
Celem naszych pierwszych wiosennych lustracji była ocena stopnia przezimowania roślin, określenie ich fazy rozwojowej, diagnoza stanu fitosanitarnego oraz ocena skuteczności jesiennej ochrony herbicydowej.
Na plantacji nie stwierdziliśmy strat mrozowych. Dwutygodniowy okres ujemnych temperatur, który wystąpił od połowy do końca lutego (z niewielką okrywą śnieżną), nie wpłynął negatywnie na kondycję roślin. Obecność młodych korzeni przybyszowych potwierdza rozpoczęcie wiosennej wegetacji.
Podczas ostatniej jesiennej lustracji rośliny znajdowały się w pełni fazy krzewienia. Sprzyjające warunki termiczne – łagodna końcówka jesieni oraz stosunkowo ciepła zima – umożliwiły kontynuację wegetacji. W konsekwencji, na dzień przeprowadzenia lustracji, liczba rozkrzewień była wysoka i w poszczególnych odmianach wynosiła:
Odmiana |
Liczba pędów |
RGT Diplom |
3 |
Maxus |
3-4 |
Alabama |
3-4 |
KWS Jubilum |
6 |
Euforia |
4-5 |
Najbardziej rozkrzewionymi odmianami w Jeżowie okazały się KWS Jubilum i Euforia. Nieco mniej, ale wciąż zbliżoną liczbę pędów zaobserwowaliśmy u pozostałych odmian. KWS Jubilum wyróżniała się największą liczbą pędów, jednak warto zauważyć, że część z nich była słabo rozwinięta i prawdopodobnie zostanie odrzucona przez roślinę na dalszym etapie wzrostu.
Podczas naszej pierwszej wiosennej wizyty rośliny znajdowały się na początku fazy strzelania w źdźbło (BBCH 30). Na przekroju wzdłużnym widoczne już były oddalające się od węzła krzewienia tzw. kolanka.
Plantacja wyróżniała się bardzo wysoką zdrowotnością i brakiem jakichkolwiek objawów fitotoksyczności po zabiegu T0, przeprowadzonym tydzień wcześniej. Pozostałości po jesiennych infekcjach mączniakiem prawdziwym zbóż i traw były widoczne jedynie na odrzuconych liściach znajdujących się w głębi łanu.
Jesienne odchwaszczanie z zastosowaniem Chrome 400 SC 1,8 l/ha + Trailer 750 WG 10 g/ha dało doskonałe rezultaty. Podczas oględzin pola nie stwierdziliśmy obecności chwastów, co zapewnia pszenicy dogodne warunki do wzrostu i rozwoju. Brak konkurencji o przestrzeń, wodę oraz składniki odżywcze od samego początku wegetacji stanowi kluczowy element w osiąganiu wysokich plonów.