Kościeleczki – pierwsze zabiegi na rzepak

Kościeleczki – pierwsze zabiegi na rzepak

Przed siewem

Przedplonem plantacji rzepaku była pszenica ozima (nasza Demo Farma z roku ubiegłego). Przed rozpoczęciem upraw przedsiewnych zastosowano Polifoskę 6 w ilości 300 kg/ha. Na tym polu zrezygnowano z użycia pługa – głęboką uprawę przeprowadzono kultywatorem trzybelkowym.

26.08.2024

Siew

Plantację założono w trzeciej dekadzie sierpnia – optymalnym dla tego rejonu terminie. Obok dwóch doskonale znanych odmian Zeus F1 oraz LG Arnold, na tej Demo Farmie testujemy dla Państwa dwie nowości odmianowe. Niezależnie od odmiany przyjęto obsadę nasion na poziomie 45 szt./m2.

Odmiana

MTN

Siła kiełkowania

Wysiew

Obsada

Zeus F1

5,3

93

2,56 kg/ha

45

LG Arnold

6,3

97

2,92 kg/ha

45

Odmiana testowa 1

6,1

96

2,86 kg/ha

45

Odmiana testowa 2

9,1

99

4,14 kg/ha

45

10.09.2024

Zabieg mikrobiologiczny - Novobakt R

Jak w każdej z naszych Demo Farm, standardem jest już zastosowanie preparatu mikrobiologicznego Novobakt R w dawce 250 g/ha. Zawarte w nim dwa szczepy bakterii z rodzaju Bacillus stwarzają niekorzystne warunki do żerowania larw śmietki kapuścianej. Dodatkowo produkt wpływa na stymulację systemu korzeniowego po uszkodzeniach spowodowanych przez tego szkodnika. W tej lokalizacji zabieg przypadł przed deszczem o wysokości 9 mm/m². Warunki panujące tuż przed lub po opadach to idealny moment do zastosowania większości rozwiązań mikrobiologicznych, które mogą efektywnie wykorzystać wilgoć do aktywacji i szybszego działania w glebie.

19.09.2024

Zabieg odżywczy

Ze względu na opóźnione warunkami wilgotnościowymi wschody, podjęto decyzję o stymulacji roślin naszymi nawozami dolistnymi: Agravita® Aktiv 48 Plus 0,5 kg/ha + Agravita® Galaxy 2,5 l/ha + Agravita® Bor 15 1,5 l/ha. Agravita® Aktiv 48 Plus poprawia wigor i kondycję roślin, zwiększa odporność na stresy środowiskowe oraz stymuluje wzrost plonu za sprawą wyjątkowego połączenia łatwo dostępnych składników pokarmowych, hormonów roślinnych, aminokwasów oraz kwasów humusowych. Potas zawarty w Agravita® Galaxy reguluje gospodarkę wodną rośliny sprawiając, że tkanki nie są zbyt uwodnione przed zimą. Agravita® Bor 15 jest źródłem wysoce dostępnego boru, odpowiadającego w dużej mierze za gospodarkę cukrami w tkankach. Im więcej zgromadzonych w komórkach roślinnych przed zimą cukrów, tym tkanki te są mniej podatne na uszkodzenia mrozowe. 

01.10.2024

Zabieg fungicydowy o działaniu regulacyjnym 

W fazie BBCH 14/15 przystąpiono do ochrony fungicydowej, a za sprawą użytego rozwiązania również do regulacji pokroju łanu. Mieszanina składała się z fungicydu o silnej funkcji regulatora wzrostu: Caryx 240 SL w dawce 0,6 l/ha oraz preparatu łączącego w swoim składzie tebukonazol i protiokonazol: Albion 240 EC 0,8 l/ha. Takie rozwiązanie obok wysokiej skuteczności m.in. przeciwko sprawcom suchej zgnilizny kapustnych czy czerni krzyżowych, zapewnia bardzo dobre efekty regulacyjne. Gruba szyjka korzeniowa oraz nisko osadzony pąk wierzchołkowy są podstawą w prawidłowym przygotowaniu roślin do zimy. 

07.10.2024

Zabieg herbicydowy – zwalczanie chwastów jednoliściennych i samosiewów zbóż

Demo Farma Kościeleczki, zlokalizowana na terenie Żuław Wiślanych, od lat zmaga się z obecnością uciążliwych chwastów jednoliściennych. Szczególnie problematyczny jest wyczyniec polny.

Ze względu na skalę problemu, w pobliżu tej lokalizacji zainicjowano projekt badawczy pod nazwą “Centrum Badań nad Wyczyńcem”, który ma na celu opracowanie skutecznych metod walki z tym gatunkiem.

W ochronie rzepaku w tej lokalizacji zastosowano preparat Brixton 180 EC, który w dawce 1 l/ha jest zarejestrowany do zwalczania chwastnicy jednostronnej, samosiewów zbóż, wiechliny rocznej, wyczyńca polnego oraz życicy trwałej.

10.10.2024

Zabieg herbicydowy powschodowy 

Gospodarowanie na ciężkich madach żuławskich pokazuje, że skuteczność zabiegów herbicydowych wykonywanych przed wschodami roślin może być różna. Dlatego w tym gospodarstwie od lat stosuje się zabiegi nalistne, które zapewniają bardziej przewidywalne rezultaty.

W bieżącym sezonie w ochronie upraw zastosowano nowy herbicyd La Diva w dawce 0,25 l/ha. Preparat ten można uznać za następcę popularnego Navigator 360 SL, z którym dzieli dwie substancje aktywne. Kluczową innowacją w składzie La Diva jest trzecia substancja czynna, halauksyfen metylu (Arylex).

Dzięki jej obecności, herbicyd ten wykazuje wyjątkową skuteczność w zwalczaniu trudnych chwastów, takich jak bodziszek drobny czy chaber bławatek, które często stanowią wyzwanie na żuławskich polach.

05.11.2024

Pierwsza lustracja rzepaku w Kościeleczkach 

Pierwszą kontrolę Demo Farmy w Kościeleczkach przeprowadziliśmy na samym końcu zaplanowanych w całym kraju wizytacji. Było to spowodowane utrudnieniami we wschodach, przez co rośliny miały zaległości w fazach rozwojowych. Podczas lustracji najmniejsze rośliny osiągnęły jednak wymagane minimum, które zapewnia im dobre zimowanie oraz stanowi solidną podstawę do uzyskania wysokich plonów wiosną. Ze względu na opóźnienia w rozwoju ciężko było przypisać szczególne cechy każdej z odmian. Różnice biometryczne przedstawia poniższa tabela:

Odmiana

Ilość liści

Wyniesienie stożka (mm)

Grubość szyjki korzeniowej (mm)

Długość korzenia (cm)

LG Arnold

10

9

8

13

Zeus F1

12

15

12

15

Odmiana testowa 1

11

11

12

17

Odmiana testowa 2

11

12

12

17

Podobnie jak na innych Demo Farmach w tym roku, tak i na tej znajdziemy niezawodne w naszym portfolio odmiany: LG Arnold oraz Zeus F1. W tej lokalizacji mamy możliwość testować dodatkowo aż dwie nowości odmianowe, które na dalszych etapach będziemy oznaczać jako “Test 1” oraz “Test 2”. 

Niestety, jednorazowe zastosowanie 1,5 l/ha Agravita® Bor 15 okazało się niewystarczające. Na odmianach testowych zauważalne są klasyczne objawy niedoboru boru, widoczne po rozcięciu korzenia wzdłuż, w postaci pustych przestrzeni na wysokości szyjki korzeniowej. Wskazuje to na niską zawartość boru w glebie lub jego ograniczoną dostępność. Wiosną kluczowe będzie odpowiednie nawożenie borem, aby zminimalizować skutki już obserwowanych braków.

Opóźnienia we wschodach, a tym samym w rozwoju uchroniły plantację przed intensywnymi nalotami szkodników. Wczesne zastosowanie Novobakt R uchroniło dodatkowo plantację przed żerowaniem larw śmietki kapuścianej. Ponadto preparat ten wspomaga rozwój systemu korzeniowego roślin, co ma pozytywny wpływ na ich kondycję.