Nieżychowice - druga lustracja rzepaku

Nieżychowice - druga lustracja rzepaku

 Demo Farma rzepakowa w Nieżychowicach zapadła nam w pamięć dzięki równomiernym wschodom oraz znakomitej kondycji roślin. Jak podkreślał gospodarz tej lokalizacji, wyjątkowo sprzyjająca pogoda ułatwiła tegoroczny start uprawy rzepaku. Jednak w późniejszych fazach rozwoju jesiennego pojawiły się zauważalne deficyty opadów.

Podczas drugiej lustracji skupiliśmy się na ocenie rozwoju systemu korzeniowego, zdrowotności liści po zastosowanym zabiegu ochronnym oraz poziomie zachwaszczenia. 

W tej lokalizacji, obok odmian LG Arnold i Zeus F1, monitorujemy również jedną odmianę testową. Kluczowe różnice cech istotnych w okresie jesiennym zestawiliśmy w poniższej tabeli:

Odmiana

Ilość liści

Wyniesienie stożka (mm)

Grubość szyjki korzeniowej (mm)

Długość korzenia (cm)

Aktualne

Zredukowane

Razem

LG Arnold

8

5

13

19

15

23

Zeus F1

7

5

12

20

14

22

Odmiana testowa 1

8

6

14

26

15

24

Wczesne użycie fungicydu z funkcją regulatora wzrostu pozwoliło na solidne przygotowanie roślin do nadchodzącej zimy.

W porównaniu do pierwszej lustracji, rośliny wytworzyły dodatkowe 2-3 liście. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, największe różnice dotyczą rozwoju systemu korzeniowego, a szczególnie długości korzenia palowego.

Posuchę, o której wspominał gospodarz widać było już po pierwszych pobranych do oględzin roślinach. Ostatnie deszcze zwilżyły jedynie wierzchnią warstwę gleby, pozostawiając głębsze warstwy suche.

Żadna z odmian nie wykazuje tendencji do nadmiernego wynoszenia pąka wierzchołkowego. Nieco bardziej wydłużony stożek wzrostu widać w przypadku odmiany Testowej “1”, jednak Nieżychowice to pierwsza lokalizacja, w której taką zależność obserwujemy.

W tej lustracji wprowadziliśmy nową rubrykę, w której analizujemy stosunek liści obecnie utrzymywanych przez roślinę do liści już zredukowanych. Pragniemy podkreślić, że redukcja najstarszych liści, zastępowanych przez nowe, jest naturalnym i fizjologicznym elementem jesiennego rozwoju rzepaku. Na podstawie załączonych zdjęć zapewne zgodzą się Państwo, że plantacja nie wykazuje niedoborów azotu ani innych składników pokarmowych. Warto wspomnieć, że wraz z doglebowym zabiegiem herbicydowym zastosowano 120 l/ha RSM-u 32, wprowadzając tym samym ponad 50 kg N/ha.

Prezentowane odmiany rzepaku wyróżniają się detalami. Co prawda na polu można dostrzec różnice w intensywności barwy liści, długości ogonków liściowych czy budowie krawędzi liści – są to jednak fenotypowe cechy, którym ciężko przypisać wpływ na plon. 

Mimo tych różnic, odmiany wykazują porównywalnie wysoką zdrowotność. Pojawienie się niewielkich ognisk suchej zgnilizny kapustnych i czerni krzyżowych jest spodziewane, szczególnie w kontekście braku zabiegów fungicydowych przez ostatnie 3 miesiące. W warunkach polowych oznacza to konieczność monitorowania plantacji, choć na tym etapie choroba nie musi stanowić bezpośredniego zagrożenia dla plonu.

W jesiennym rozwoju rzepaku kluczowe są: odpowiednio ulistniona rozeta, silny system korzeniowy, możliwie minimalna elongacja stożka wzrostu oraz brak niedoborów składników pokarmowych, które mogłyby osłabić kondycję roślin. Pod tym względem każda z odmian spełniła oczekiwania w 100%, zapewniając solidne podstawy pod przyszłe plony.