Nieżychowice - pierwsza wiosenna lustracja rzepaku

Nieżychowice - pierwsza wiosenna lustracja rzepaku

Nawożenie potasem, siarką i magnezem

04.02.2025

Wykorzystując brak okrywy śnieżnej oraz przygruntowe przymrozki, na Demo Farmie w Nieżychowicach zastosowano Korn Kali w dawce 200 kg/ha. Wczesne zastosowanie Korn Kali okazało się strzałem w dziesiątkę, ponieważ styczeń i luty w tej, jak i wielu innych lokalizacjach były wyjątkowo ubogie w opady. Wysiewając nawóz wcześniej, „kupujemy” sobie więcej czasu i zwiększamy szansę na przemieszczenie składników pokarmowych do strefy korzeniowej wraz z opadami.

Nawożenie siarką i magnezem

08.02.2025

Drugim tegorocznym zabiegiem wykonanym na Demo Farmie Nieżychowice było nawożenie ESTA Kieserit w dawce 70 kg/ha. ESTA Kieserit to wysoko skoncentrowane źródło łatwo przyswajalnych siarki i magnezu. Nawóz ten jest stałym elementem agrotechniki w tym gospodarstwie, praktykowanym od wielu lat. Stosunkowo niewielka dawka wynika z zastosowania innych nawozów, bilansujących podaż siarki na tej plantacji.

Nawożenie azotem + siarka

01.03.2025

Siarczan amonu AS 21 Macro 180 kg/ha

Ze względu na brak prawnej możliwości, pomimo wcześniejszego startu wegetacji, nawożenie azotem zostało rozpoczęte wraz z pierwszym dniem marca. Wówczas plantacja została zasilona Siarczanem amonu AS 21 Macro w ilości 180 kg/ha (38 kg N + 108 kg SO₃).


Nawożenie azotem

04.03.2025

Zaksan 33,5 300 kg/ha

Widmo braku opadów skłoniło gospodarza opisywanej Demo Farmy do podjęcia decyzji o przyspieszeniu drugiej dawki nawożenia azotem. Wobec tego trzy dni po dawce pierwszej plantacja została zasilona saletrą amonową Zaksan 33,5 w ilości 300 kg/ha (101 kg N). 

Zabieg czyszczący T0 + zwalczanie chowaczy łodygowych

08.03.2025

Wraz z pierwszym ociepleniem, podobnie jak w pozostałych regionach kraju, konieczne było przeprowadzenie zabiegu przeciwko chowaczom łodygowym. Do ich zwalczania zastosowano insektycyd Trebon 30 EC w dawce 0,3 l/ha. 

Przy okazji zabiegu przeciwko chowaczom, nasz Demofarmowicz zdecydował się na wykonanie zabiegu T0 przy użyciu Hepta® Cu (1 l/ha) w mieszaninie z Agravita® Galaxy (2 l/ha). Wysoce mobilna w roślinie miedź systemiczna, w połączeniu z siarką zawartą w Agravita® Galaxy, skutecznie ograniczą pozostałe z jesieni struktury patogenów, przygotowując plantację pod kolejne zabiegi ochronne. 

W przypadku większości insektycydów, szczególnie należących do grupy pyretroidów, kluczowe jest pH cieczy roboczej w opryskiwaczu – substancje te najwyższą skuteczność wykazują przy odczynie kwaśnym. Hepta® Cu zakwasza ciecz roboczą, co stanowi dodatkowy atut połączenia zabiegu czyszczącego z insektycydowym w uprawie rzepaku.

Pierwsza wiosenna lustracja rzepaku

27.03.2025

Celem naszych pierwszych wiosennych lustracji była ocena stopnia przezimowania roślin oraz strat spowodowanych przez mrozy występujące w połowie lutego. Ponadto skupiliśmy się na określeniu fazy rozwojowej, diagnozie stanu fitosanitarnego oraz ocenie skuteczności jesiennej ochrony herbicydowej.

W chwili naszej pierwszej wizyty nie było już śladu po dwucyfrowych mrozach, które utrzymywały się od połowy lutego, pomimo niewielkiej okrywy śnieżnej. Z informacji przekazanych przez gospodarza wiemy, że spowodowały one znaczne straty w ulistnieniu roślin. My jednak mieliśmy już okazję przyglądać się roślinom, które nie tylko odbudowały rozetę liściową, ale także intensywnie wybijały w pęd.

Podczas ostatniej jesiennej lustracji rośliny znajdowały się w zaawansowanej fazie budowy rozety. Na dzień pierwszej wiosennej lustracji parametry biometryczne kształtowały się następująco:

Odmiana

Liczba zawiązków rozgałęzień bocznych

Długość stożka wzrostu (mm)

Średnica szyjki korzeniowej (mm)

LG Arnold

22

75

19

Zeus F1

19

75

15

Odmiana testowa 1

21

85

19

Porównując wiosenne pomiary z jesiennymi, można stwierdzić, że średnica szyjki korzeniowej nie uległa istotnej zmianie. Obecnie, wczesną wiosną, kluczowe jest skupienie się na liczbie zawiązków rozgałęzień bocznych, które powstały w kątach jesiennych liści – na roślinach z tej plantacji jest ich średnio 20. Pęd główny wydłużony na ok. 8 cm sygnalizował potrzebę wykonania zabiegu fungicydowo - regulacyjnego, który został przeprowadzony kilka dni po naszej wizycie.

Podczas naszej pierwszej tegorocznej wizyty plantacja prezentowała się bardzo dobrze. Rośliny, wyrównane i pełne wigoru, były wówczas w fazie BBCH 30/31. Odmiany LG Arnold oraz testowa „1” wyróżniały się silnym pokrojem. Pomimo nieco mniejszej biomasy, Zeus F1 miał taką samą liczbę rozgałęzień bocznych oraz podobnie wyniesiony pąk wierzchołkowy.

Jesienne odchwaszczanie dało doskonałe rezultaty. Podczas oględzin pola nie stwierdziliśmy obecności chwastów (zarówno jedno- jak i dwuliściennych), co zapewnia rzepakowi dogodne warunki do wzrostu i rozwoju. Brak konkurencji o przestrzeń, wodę oraz składniki odżywcze od samego początku wegetacji stanowi kluczowy element w osiąganiu wysokich plonów.