Obłaczkowo pszenica ozima

Obłaczkowo - druga lustracja zbóż

 

Półtorej miesiąca od naszej pierwszej wizyty ponownie odwiedziliśmy Demo Farmę w Nieżychowicach. Zgodnie z wcześniejszą obietnicą, chcemy przybliżyć Państwu charakterystyczne cechy poszczególnych odmian, ocenić skuteczność wykonanych zabiegów oraz podzielić się ciekawostkami, które napotykamy podczas takich lustracji. 

Zabieg herbicydowy mieszaniną Picona 2 l/ha + Lentipur Flo 500 SC 1 l/ha okazał się być bardzo skuteczny. Przemierzając pole zauważyliśmy pojedyncze siewki chwastów, jednak wykazujące objawy silnego oddziaływania herbicydu. Jedynym zauważonym problemem były niewielkie chlorozy liści, które przedstawiliśmy na jednym ze zdjęć. Prawdopodobną przyczyną tego zjawiska było nieco opóźnione wykonanie zabiegu, co spowodowało, że znaczna część cieczy opryskowej osadziła się na liściach. Warto podkreślić, że zastosowane herbicydy wykazują głównie działanie doglebowe.

Demo Farma zbożowa w tej lokalizacji została założona na początku października. Po ponad dwóch miesiącach od siewu rośliny były w zaawansowanej fazie krzewienia. Ilość wytworzonych na dzień lustracji rozkrzewień zestawiliśmy w poniższej tabeli:

Odmiana

Liczba rozkrzewień

Pszenice

RGT Diplom

2-3

Maxus

2-3

Test 1

2

KWS Jubilum

3

Dubaj

3

Obłaczkowo jest kolejną lokalizacją potwierdzającą niższą krzewistość odmiany testowej. W przypadku pozostałych pszenic aktualna ilość wytworzonych pędów jest bardzo wyrównana. 

Tegoroczna, sucha jesień nie sprzyjała infekcjom grzybowym, co widać nie tylko na rzepakach, ale i zbożach ozimych. Pojedyncze plamy grzybni patogena, wywołującego mączniaka prawdziwego zbóż i traw to zjawisko, które w porównaniu do zeszłorocznej presji jest niemal niezauważalne. Obecność choroby w tej lokalizacji dotyczyła dwóch z czterech opisywanych odmian. Odmianą, która kolejny raz potwierdziła swoją zdrowotność był KWS Jubilum. Odmiana Testowa również nie wykazała objawów obecności tego patogena.

KWS Jubilum wyróżnia się również charakterystycznym wybarwieniem liści. Jego odcień zieleni jest zauważalnie jaśniejszy niż u pozostałych odmian. Jest to cecha fenotypowa którą opisujemy jako ciekawostkę.

Ze względu na przedplon zbożowy i bezorkową technologię uprawy gleby, na powierzchni pola widoczne są pozostałości słomy z zeszłego sezonu. Choć sprzyja to rozwojowi patogenów, obecny stan zdrowotny plantacji oceniamy bardzo pozytywnie. Wiosną będziemy uważnie monitorować jej kondycję.