Obłaczkowo - pierwsza wiosenna lustracja zbóż 07.03.2025

Obłaczkowo - pierwsza wiosenna lustracja zbóż 07.03.2025

Celem naszych pierwszych wiosennych lustracji była ocena stopnia przezimowania roślin, określenie ich fazy rozwojowej, diagnoza stanu fitosanitarnego oraz ocena skuteczności jesiennej ochrony herbicydowej.

Na plantacji nie stwierdziliśmy żadnych strat mrozowych. Dwutygodniowy okres ujemnych temperatur, który wystąpił od połowy do końca lutego (z niewielką okrywą śnieżną), nie wpłynął negatywnie na kondycję roślin. Obecność młodych korzeni przybyszowych potwierdza rozpoczęcie wiosennej wegetacji.

Podczas ostatniej jesiennej lustracji rośliny znajdowały się w zaawansowanej fazie krzewienia. Sprzyjające warunki termiczne – łagodna końcówka jesieni oraz stosunkowo ciepła zima – umożliwiły kontynuację wegetacji. W konsekwencji, na dzień przeprowadzenia lustracji, liczba rozkrzewień była wyższa niż jesienią i w poszczególnych odmianach wynosiła:

Odmiana

Liczba rozkrzewień

RGT Diplom

3-4

Maxus

4-5

Alabama

4

KWS Jubilum

4

SY Dubaj

4-5

Najbardziej rozkrzewionymi odmianami w Obłaczkowie okazały się Maxus i SY Dubaj. Nieco mniejszą, ale zbliżoną do siebie liczbę pędów zanotowaliśmy w przypadku pozostałych odmian. Jesienią jedną z odmian opisywaliśmy jako „Test 1”. Dziś możemy już zapowiedzieć, że odmiana Alabama z Hodowli Roślin Strzelce będzie dostępna w naszej ofercie na tegoroczne jesienne zasiewy!

Działalność patogenów była widoczna jedynie na liściach – zauważyliśmy objawy mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz septoriozy paskowanej liści. Dotyczyło to wszystkich odmian w podobnym stopniu, choć Alabama i KWS Jubilum wykazały nieco większą odporność. Pojedyncze rośliny z porażeniem ostrą plamistością oczkową na podstawie źdźbła były widoczne w odmianie SY Dubaj.

Jesienne odchwaszczanie z zastosowaniem Picona 2 l/ha + Lentipur Flo 500 SC 1 l/ha dało doskonałe rezultaty. Podczas oględzin pola nie stwierdziliśmy obecności chwastów, co zapewnia pszenicy dogodne warunki do wzrostu i rozwoju. Brak konkurencji o przestrzeń, wodę oraz składniki odżywcze od samego początku wegetacji stanowi kluczowy element w osiąganiu wysokich plonów.

Zabieg czyszczący T0 + zabieg odżywczy

08.03.2025

Działalność patogenów była widoczna jedynie na najstarszych liściach – zauważyliśmy grzybnię, a nawet chasmotecja, czyli organy rozmnażania płciowego grzyba powodującego mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Obecność objawów dotyczyła wszystkich odmian, jednak Alabama i KWS Jubilum wykazywały mniejsze porażenie. Istnieje ryzyko, że zarodniki zawarte w chasmotecjach zachowały zdolność do infekowania roślin wiosną. Dlatego na tej plantacji zaleciliśmy wykonanie zabiegu T0 przy użyciu Hepta® Cu w dawce 1 l/ha w mieszaninie z Celsivo 750 EC 0,3 l/ha. Wysoce mobilna w roślinie miedź systemiczna, w połączeniu z fenpropidyną (wykazującą działanie wyniszczające mączniaka) zawartą w Celsivo, skutecznie ograniczą pozostałe z jesieni struktury patogenów, przygotowując plantację do kolejnych zabiegów ochronnych. Uzupełnieniem zabiegu był dodatek Agravita® siarczanu magnezu oraz mocznika w ilości po 5 kg/ha. Wykonanie zabiegu zostało potwierdzone dzień po naszej wizycie.