Paprotnia - pierwsza wiosenna lustracja rzepaku

Paprotnia - pierwsza wiosenna lustracja rzepaku

Nawożenie siarką i magnezem

24.01.2025

W połowie lutego gospodarz Demo Farmy Bychawa zdecydował się zastosować ESTA Kieserit  w dawce 120 kg/ha. To stały element agrotechniki w tym gospodarstwie, praktykowany od wielu lat. 

I dawka nawożenia azotem 

08.02.2025

Dzięki prawnemu zezwoleniu na wcześniejsze zastosowanie azotu, plantacja została zasilona RSM 26 + S w ilości 400 l/ha (133 kg N + 38 kg SO₃)

Zważywszy na niedobór opadów obserwowany do dnia dzisiejszego oraz wysokie wymagania rzepaku względem składników pokarmowych od samego startu wegetacji, decyzja o wczesnym i wysokim nawożeniu azotem wraz z siarką była bardzo rozsądna. Aplikując nawóz wcześniej, „kupujemy” sobie więcej czasu i potencjalnych opadów na przemieszczenie składników pokarmowych do strefy zasięgu korzeni.

Zabieg czyszczący T0 + zwalczanie chowaczy łodygowych

10.03.2025

Wraz z pierwszym ociepleniem, podobnie jak w pozostałych regionach kraju, konieczne było przeprowadzenie zabiegu przeciwko chowaczom łodygowym. Do ich zwalczania zastosowano pyretroid Nexide 60 CS w etykietowej dawce 0,08 l/ha. 

Przy okazji zabiegu na chowacza, nasz Demofarmowicz zdecydował się na wykonanie zabiegu T0 przy użyciu Hepta Cu (2 l/ha) w mieszaninie z Agravita Galaxy (2 l/ha). Wysoce mobilna w roślinie miedź systemiczna, w połączeniu z siarką zawartą w Agravita Galaxy, skutecznie ograniczą pozostałe z jesieni struktury patogenów, przygotowując plantację pod kolejne zabiegi ochronne. 

W przypadku większości insektycydów, szczególnie należących do grupy pyretroidów, kluczowe jest pH cieczy roboczej w opryskiwaczu – substancje te najwyższą skuteczność wykazują przy odczynie kwaśnym. Hepta Cu zakwasza ciecz roboczą, co stanowi dodatkowy atut połączenia zabiegu czyszczącego z insektycydowym w uprawie rzepaku.

Pierwsza wiosenna lustracja rzepaku w Paprotni

20.03.2025

Celem naszych pierwszych wiosennych lustracji była ocena stopnia przezimowania roślin oraz strat spowodowanych przez mrozy występujące w połowie lutego. Ponadto skupiliśmy się na określeniu fazy rozwojowej, diagnozie stanu fitosanitarnego oraz ocenie skuteczności jesiennej ochrony herbicydowej.

Dwucyfrowe mrozy, które utrzymywały się od połowy lutego, przy niewielkiej okrywie śnieżnej spowodowały znaczne straty w ulistnieniu roślin. Z jednej strony przyniosło to korzyści fitosanitarne – starsze, często porażone liście odpadły, a patogeny je zasiedlające straciły dostęp do żywych tkanek niezbędnych do dalszego rozwoju. Z drugiej strony rzepak został pozbawiony części łatwo dostępnych składników pokarmowych, które jesienią były zmagazynowane w dziś obumarłych już liściach.

Podczas ostatniej jesiennej lustracji rośliny znajdowały się w zaawansowanej fazie budowy rozety. Na dzień pierwszej wiosennej lustracji parametry biometryczne kształtowały się następująco:

Odmiana

Liczba zawiązków pędów bocznych

Długość stożka wzrostu (mm)

Średnica szyjki korzeniowej (mm)

LG Arnold

16

62

26

Zeus F1

16

60

21

Odmiana testowa 1

18

80

26

Odmiana testowa 2

15

62

21

W tej lokalizacji ostatnią wizytę przeprowadziliśmy pod koniec października. Już wtedy plantacja wywarła na nas wrażenie, jednak przez blisko pięć miesięcy rośliny jeszcze mocniej się rozwinęły. Dziś możemy wyróżnić plantację ze względu na rośliny o imponującej średnicy szyjek korzeniowych, książkowo uformowane korzenie palowe oraz dużą liczbę zawiązków rozgałęzień bocznych. Wydłużony stożek wzrostu z zaostrzonym wierzchołkiem (widoczny na fotografiach) jednoznacznie wskazuje na rozpoczęcie wiosennej wegetacji. 

W tej lokalizacji wszystkie testowane odmiany wykazywały bardzo zbliżony wigor - rozety były odbudowane w podobnym stopniu, a stożki wzrostu wydłużone do podobnej wartości. Odmiana testowa “1” nie przestaje udowadniać swojego potencjału. Pąk wierzchołkowy wyniesiony na blisko 10 cm zapowiada konieczność wykonania pierwszego zabiegu fungicydowo - regulacyjnego.

W paprotni wszystkie odmiany cechowały bardzo dobrze rozwinięte zawiązki rozgałęzień bocznych. Szczególnie mocno pod tym względem wybijały się odmiany LG Arnold i Test “1”.

To jedna z nielicznych lokalizacji, w której mamy okazję testować aż dwie odmiany rzepaku. Obok Paprotni, “Odmianę testową 2” mogą Państwo spotkać w lokalizacjach Wymysłowice oraz Kurki. 

Jesienne zabiegi herbicydowe dały doskonałe rezultaty. Podczas oględzin pola nie stwierdziliśmy obecności chwastów (zarówno jedno- jak i dwuliściennych), co zapewnia rzepakowi dogodne warunki do wzrostu i rozwoju. Brak konkurencji o przestrzeń, wodę oraz składniki odżywcze od samego początku wegetacji stanowi kluczowy element w osiąganiu wysokich plonów.