Rogalin - pierwsza wiosenna lustracja rzepaku

Rogalin - pierwsza wiosenna lustracja rzepaku

I dawka nawożenia azotem oraz siarką i magnezem

27.02.2025

Wykorzystując lutowe ochłodzenie, umożliwiające wjazd w pole, na Demo Farmie w Rogalinie w trakcie jednego dnia zastosowano MacroSpeed® Green w ilości 220 kg/ha oraz Saletrę amonową w dawce 300 kg/ha (102 kg N/ha). 

 

Zabieg odżywczy + zwalczanie chowaczy łodygowych

07.03.2025

Wraz z pierwszym ociepleniem, podobnie jak w pozostałych regionach kraju, na Demo Farmie rzepakowej w Rogalinie konieczne było przeprowadzenie zabiegu przeciwko chowaczom łodygowym. Do ich zwalczania zastosowano mieszaninę insektycydów: Cyperkill Max 500 EC (0,05 l/ha) i Carnadine 200 SL (0,2 l/ha). Połączenie pyretroidu z acetamiprydem, zawartym w Carnadine, zapewniło podwójne działanie – skuteczną eliminację szkodników w momencie zabiegu oraz zabezpieczenie roślin przed kolejnymi nalotami przez kilka dni.

Przy okazji tego przejazdu gospodarz zdecydował się również na pierwsze dokarmianie dolistne – i trzeba przyznać, że skomponował bardzo kompletną mieszaninę. Połączenie Agravita® Nitro (5 l/ha) + Agravita® Micro (1 l/ha) + MicroSpeed® Action (2 l/ha) + Agravita® Complete (1 kg/ha) dostarczyło roślinomszereg niezbędnych mikro- i makroelementów. Dodatkowo MicroSpeed® Action zawiera aminokwasy, które przyspieszają regenerację roślin po różnego rodzaju stresach. W tym przypadku produkt zastosowano w celu przyspieszenia odbudowy rozety liściowej, utraconej w trakcie zimy.

II dawka nawożenia azotem

11.03.2025

Dwa tygodnie po pierwszej, podjęto decyzję o zastosowaniu drugiej dawki nawożenia azotem rzepaku. Tym razem Saletrę amonową zastosowano w ilości 130 kg/ha (44 kg N).

Pierwsza wiosenna lustracja rzepaku

19.03.2025

Celem naszych pierwszych wiosennych lustracji była ocena stopnia przezimowania roślin oraz strat spowodowanych przez mrozy występujące w połowie lutego. Ponadto skupiliśmy się na określeniu fazy rozwojowej, diagnozie stanu fitosanitarnego oraz ocenie skuteczności jesiennej ochrony herbicydowej.

Dwucyfrowe mrozy, które utrzymywały się od połowy lutego, przy niewielkiej okrywie śnieżnej spowodowały znaczne straty w ulistnieniu roślin. Z jednej strony przyniosło to korzyści fitosanitarne – starsze, często porażone liście odpadły, a patogeny je zasiedlające straciły dostęp do „soczystych” tkanek niezbędnych do dalszego rozwoju. Z drugiej strony rzepak został pozbawiony części łatwo dostępnych składników pokarmowych, które jesienią były zmagazynowane w dziś obumarłych już liściach.

Podczas ostatniej jesiennej lustracji rośliny znajdowały się w zaawansowanej fazie budowy rozety. Na dzień pierwszej wiosennej lustracji parametry biometryczne kształtowały się następująco:

Odmiana

Liczba zawiązków rozgałęzień bocznych

Długość stożka wzrostu (mm)

Średnica szyjki korzeniowej (mm)

LG Arnold

14

50

16

Zeus F1

12

55

16

Odmiana testowa 1

16

40

19

Porównując wiosenne pomiary z jesiennymi, można stwierdzić, że średnica szyjki korzeniowej oraz długość korzenia nie uległy istotnej zmianie. Obecnie, wiosną, kluczowe jest skupienie się na liczbie zawiązków rozgałęzień bocznych, które powstały w kątach jesiennych liści – na roślinach z tej plantacji jest ich średnio od 12 do 16. Wydłużony stożek wzrostu z zaostrzonym wierzchołkiem (widoczny na fotografiach) jednoznacznie wskazuje na rozpoczęcie wiosennej wegetacji.

W tej lokalizacji odmianą, w przypadku której zauważyliśmy najwyższy wigor oraz intensywne rozpoczęcie odbudowy rozety, był Zeus F1. Pośrednie tempo wzrostu wykazywał LG Arnold, natomiast odmiana testowa 1 w Rogalinie wznawia wegetację najłagodniej. Potwierdzają to dane w tabeli, gdzie pąk wierzchołkowy odmiany testowej 1 jest najmniej wyniesiony.

Pomimo łagodniejszego startu, odmiana testowa 1 wyróżniała się silnymi, bardzo dobrze rozwiniętymi zawiązkami rozgałęzień bocznych. To kolejna Demo Farma, na której obserwujemy silny rozwój tej odmiany. 

Po przekrojeniu roślin dostrzegalne były niewielkie pęknięcia na wysokości szyjki korzeniowej, co może sugerować niedobory boru. Składnik ten zostanie uzupełniony podczas najbliższego zabiegu opryskiwania.

Jesienne, w pełni powschodowe odchwaszczanie dało doskonałe rezultaty. Podczas oględzin pola nie stwierdziliśmy obecności chwastów (zarówno jedno- jak i dwuliściennych), co zapewnia rzepakowi dogodne warunki do wzrostu i rozwoju. Brak konkurencji o przestrzeń, wodę oraz składniki odżywcze od samego początku wegetacji stanowi kluczowy element w osiąganiu wysokich plonów.