Swarożyn – pierwsze zabiegi na rzepak

Swarożyn – pierwsze zabiegi na rzepak

Przed siewem

Demo Farma rzepakowa w Swarożynie przypadła na polu, które w poprzednim sezonie wegetacyjnym było podzielone, i obsiane po połowie grochem siewnym oraz pszenicą ozimą. Do głębokiego spulchniania gleby przed siewem wykorzystano pług.

Przed przeprowadzeniem orki na całym polu rozsiano nawozy: fosforan amonu w dawce 130 kg/ha oraz sól potasową w ilości 250 kg/ha. Dodatkowo, na części pola po przedplonie z pszenicy zastosowano Pulan w dawce 150 kg/ha.

Siew

21.08.2024

Plantację założono w drugiej dekadzie sierpnia – optymalnym terminie dla tego regionu. W Demo School Swarożyn uczniowie będą mieli okazję przyglądać się rozwojowi naszych dwóch najlepszych odmian - LG Arnold i Zeus F1. Niezależnie od odmiany przyjęto obsadę nasion na poziomie 45 szt./m2. 

Odmiana

MTN

Siła kiełkowania

Wysiew

Obsada

Zeus F1

5,3

93

2,56 kg/ha

45

LG Arnold

6,3

97

2,92 kg/ha

45

Niestety, w momencie wysiewania odmiany Zeus F1 przyszedł ulewny deszcz, którego wtórnym efektem było zaskorupienie gleby. W rezultacie na jednym ze zdjęć widać wyraźną dysproporcję w obsadzie roślin pomiędzy prezentowanymi odmianami. Silnie wierzymy w potencjał rzepaku, którego rośliny, mając więcej dostępnego miejsca, są w stanie wykształcić okazałe rozety, rekompensując utraconą obsadę. Będzie to interesujący przypadek do obserwacji wiosną.

Zabieg herbicydowy przedwschodowy + zabieg mikrobiologiczny - Nobobact R

22.08.2024

Już następnego dnia po zasiewie rozpoczęto walkę z chwastami. Mieszanina herbicydów Rego 500 SC 2 l/ha + Reactor Plus 140 EC 0,15 l/ha była wspomagana adiuwantem doglebowym Inger 0,5 l/ha w ilości.

Metazachlor w połączeniu z chlomazonem, stosowane przedwschodowo, to klasyczne rozwiązanie w odchwaszczaniu rzepaku. Ze względu na popularność tej mieszaniny, wielu z nas zna charakterystyczne uszkodzenia powodowane przez chlomazon. Szczególnie przy zastosowaniu zbyt wysokiej dawki lub w przypadku intensywnych opadów deszczu, białe chlorozy mogą objąć znaczną powierzchnię liścieni. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń oraz zwiększyć skuteczność całego zabiegu, już kolejny sezon rekomendujemy dodatek adiuwanta doglebowego Inger.

W każdej z naszych Demo Farm rzepakowych standardem jest zastosowanie preparatu mikrobiologicznego Novobakt R. Zawarte w nim dwa szczepy bakterii z rodzaju Bacillus stwarzają niekorzystne warunki do żerowania larw śmietki kapuścianej, dodatkowo stymulując rozwój i kondycję systemu korzeniowego.

Zabieg herbicydowy – pierwsze zwalczanie chwastów jednoliściennych i samosiewów zbóż 

06.09.2024

Ze względu na zastosowanie technologii orkowej uprawy, presja chwastów samosiewów zbóż nie była wysoka. Rzecz jasna problem ten zupełnie nie dotyczył części pola po grochu. Mimo to, w celu całkowitego wyeliminowania konkurencji dla młodych roślin rzepaku, już w trzecim tygodniu po siewie użyto środka Wizjer 50 EC dawce 1,25 l/ha. Uzupełnieniem zabiegu był pyretroid Karate Zeon 050 CS w ilości 0,15 l/ha przeciwko pojawiającym się pchełkom. Skuteczność obydwu preparatów była wspomagana poprzez dodatek Applico Plus - naszego adiuwanta (surfaktanta), wzmacniającego działanie środków ochrony roślin i nawozów dolistnych

Zabieg fungicydowy o działaniu regulacyjnym + zabieg odżywczy

17.09.2024

Planując regulację pokroju łanu przy użyciu substancji z grupy triazoli, kluczowe jest ich wczesne zastosowanie. Na tej plantacji zabieg ochrony fungicydowej rozpoczęto już w fazie trzeciego liścia (BBCH 13), co umożliwiło jednoczesne działanie regulujące pokrój łanu. Wykorzystano mieszaninę dwóch sprawdzonych preparatów: Toprex 375 SC w dawce 0,3 l/ha oraz Tarcza Łan Extra 250 EW  w dawce 0,6 l/ha. Dzięki zastosowaniu łącznie trzech triazoli rośliny zachowały pełną zdrowotność i zostały odpowiednio przygotowane do zimy.

W kontekście przygotowania roślin do zimy nieprzypadkowo zastosowano Agravita® Bor 15 w dawce 1,5 l/ha. Ten nawóz jest źródłem łatwo przyswajalnego boru, który odgrywa istotną rolę w gospodarce cukrami w tkankach roślinnych. Zwiększona zawartość cukrów w komórkach przed zimą obniża podatność tkanek na uszkodzenia spowodowane przez mróz.

Zabieg herbicydowy poprawkowy + zabieg insektycydowy

21.09.2024

Presja chabra bławatka na opisywanym polu była na tyle wysoka, że nasi specjaliści bezpośrednio współpracujący ze szkołą zdecydowali zaproponować poprawkę herbicydową popularnym Navigator’em 360 SL w dawce 0,2 l/ha. 

Problemem tego sezonu, który spotkał to, jak i wiele innych pól w naszym kraju były intensywne naloty gnatarza rzepakowca i tantnisia krzyżowiaczka. Z tego względu w zabiegu zastosowano dodatek insektycydu Carnadine 200 SL w dawce 0,2 l/ha. 

Zabieg odżywczy

04.10.2024

Ostatnim jesiennym zabiegiem w tej lokalizacji było odżywianie roślin nawozami z serii Agravita. Zawarty w Agravita® Galaxy (2,5 l/ha) potas reguluje gospodarkę wodną roślin, ograniczając nadmierne uwodnienie tkanek przed zimą. Preparat ten zawiera również nowoczesną formę siarki w postaci tiosiarczanowej, która wykazuje działanie antyseptyczne, wspierając obronę roślin przed patogenami grzybowymi.

Dodatkowo, ponowne zastosowanie Agravita® Bor 15 (1l/ha) pozwoliło na uzupełnienie jesiennej dawki boru, osiągając łączny poziom 375 g B/ha.