Druga lustracja rzepaku w Nieżychowicach

Podczas drugiej lustracji rzepaku na Demo Farmie w Nieżychowicach mogliśmy ocenić rozwój rozet liściowych rzepaku, trafność wykonania zabiegu fungicydowego o działaniu regulacyjnym oraz skuteczność zabiegu herbicydowego. 

Jak widzimy na zdjęciach rzepak posiada znakomicie wykształconą rozetę liściową, w pełni przygotowaną do zimowego spoczynku. Zawiera od 9 do 11 liści, oraz bardzo dobrze wyregulowany stożek wzrostu (ok. 10 mm). Po wyniesieniu stożka wzrostu możemy ocenić, że zabieg preparatem Toprex 375 SC w fazie BBCH 13-14 daje najepszy efekt regulacyjny. Natomiast każde ominięcie kolejnej fazy oddziałuje na coraz większe wyniesienie stożka wzrostu do góry i, co za tym idzie, dużo większe narażenie rośliny na niekorzystne warunki panujące podczas zimy.

Zabieg herbicydowy preparatem Nero 424 EC w dawce 2,5 l/ha dał pożądany efekt i na plantacji nie mamy do czynienia z chwastami dwuliściennymi. Jedynie możemy tu spotkać pojedyncze rośliny farbownika polnego.
Odmiana
Ilość liści
Wyniesienie stożka
Grubość szyjki korzeniowej
Długość korzenia
Ragnar
8/9
60 mm
8 mm
35 cm
LG Arnold
10
12 mm
16 mm
33 cm
InVigor Dazzler
8
6 mm
10 mm
32 cm
Harvey
7
8 mm
8 mm
35 cm
KWS Luciano
8
8 mm
8 mm
30 cm
Spotykamy uszkodzenia spowodowane przez śmietkę. Ze względu na jej wczesny nalot widzimy “odcięte” korzenie, które aktualnie uwidaczniają się na roślinie fioletowymi przebarwieniami ze względu na podpowierzchniowy rozwój systemu korzeniowego - porażenie ok.15%. Po zabiegu fungicydowym widzimy zdrowe rośliny, bez porażenia takimi chorobami jak sucha zgnilizna kapustnych czy czerń krzyżowych. Na dzień 28.10.2021 nie zakładamy żadnych zabiegów herbicydowych, fungicydowych (bardzo dobra zdrowotność roślin), odżywczych (bardzo dobra kondycja roślin, brak widocznych niedoborów) i insektycydowych (w żółtym naczyniu brak szkodników). Na chwilę obecną można ocenić stan Demo Farmy w Nieżychowicach jako dobry.

Galeria

Ostatnie wydarzenia w Nieżychowicach

październik 28, 2021

Nieżychowice: siew i pierwsza lustracja zbóż

Przed siewem zbóż Przedplonem plantacji zbóż na Demo Farmie w Nieżychowicach był rzepak ozimy. Bezpośrednio…
październik 28, 2021

Druga lustracja rzepaku w Nieżychowicach

Podczas drugiej lustracji rzepaku na Demo Farmie w Nieżychowicach mogliśmy ocenić rozwój rozet liściowych rzepaku,…
wrzesień 30, 2021

Siejemy i lustrujemy rzepak w Nieżychowicach

Przed siewem rzepaku Przedplonem plantacji rzepaku był jęczmień jary. Przedsiewnie zastosowano nawóz - Polifoskę 6…