Demo Farma Ampol-Merol

Wznowienie wegetacji w sezonie 2021/2022

Wraz ze wznowieniem wiosennej wegetacji ruszamy z naszymi lustracjami na Demo Farmach zlokalizowanych w całej Polsce. Poza Demo Farmami rzepaczanymi i zbożowymi kontynuujemy Demo Farmy kukurydziane. Wszystkie nasze plantacje będą zlokalizowane w 10 województwach (kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie, lubelskie, opolskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie).

Podczas jesiennych lustracji i oceny stanu plantacji, które przedstawiono w tabeli 1 widzimy, że pod koniec 2021 r. nie mieliśmy większego problemu z chorobami liści. Dzięki temu rośliny wchodząc w spoczynek zimowy były bardzo zdrowe i dobrze rozkrzewione.

Średnia obsada, ilość rozkrzewień i porażenie chorobami pszenicy ozimej na Demo-Farmach w Polsce (tabela 1)

Odmiana
Obsada
Ilość rozkrzewień
Porażenie chorobami
Lemmy
280 szt/m2
4/5

Septorioza 0%
Choroby podsuszkowe 0% 
Mączniak prawdziwy 0%

RGT Diplom
300 szt/m2
3/4

Septorioza 0%
Choroby podsuszkowe 0% 
Mączniak prawdziwy 0%

SY Dubaj
320 szt/m2
3

Septorioza 0%
Choroby podsuszkowe 0% 
Mączniak prawdziwy 8%

Gordian
320 szt/m2
3

Septorioza 0%
Choroby podsuszkowe 0% 
Mączniak prawdziwy 5%

Bogart
320 szt/m2
4

Septorioza 0%
Choroby podsuszkowe 0% 
Mączniak prawdziwy 10%

Transfer
320 szt/m2
3/4

Septorioza 0%
Choroby podsuszkowe 0% 
Mączniak prawdziwy 12%

W chwili obecnej patrząc na plantacje wegetacja zaczęła raczkować już od początku lutego, który okazał się jednym z najcieplejszych od wielu lat. Idąc na plantacje w połowie lutego można było zauważyć pierwsze korzenie przybyszowe i każdy liczył na przyśpieszenie wysiewu azotu. Jednak dyrektywa nie została zniesiona i musieliśmy czekać do 1 marca, aby wyruszyć na plantacje z azotem. 


Szczególnie ważne w takich latach jest zaspokojenie potrzeb pokarmowych roślin na siarkę, magnez i potas. Możliwość wjazdu w pole z tymi nawozami jest nie zakazana w momencie kiedy nie mamy pokrywy śnieżnej. Z tego powodu na każdej z Demo Farm wykorzystaliśmy pierwszy możliwy moment do wykonania tego zabiegu odźywczego. W całej Polsce pojawił się on pomiędzy 10 a 13 lutego. To wtedy przyszły czasowe przymrozki, które umożliwiły bezpieczny wjazd w pole bez konieczności robienia kolein i “topienia” ciągników w błocie.


W tym celu wykorzystaliśmy MacroSpeed Green w dawkach od 100 do 150 kg/ha, znakomity nawóz siarkowo-magnezowy (kizeryt) o znakomitej rozpuszczalności zwiększającej efektywność wykorzystania azotu.  W czasie “głodowania” roślin z powodu braku możliwości zastosowania azotu, ów nawóz dostarcza kluczowych składników tj. magnezu i siarki. 


Po pierwszych lustracjach, które miały miejsce na początku marca, widzimy rośliny w bardzo dobrej kondycji bez większych oznak chorobowych. Zboża są bardzo dobrze rozkrzewione oraz mają bardzo silne pędy kłosonośne. Natomiast w zakładce Technologia uprawy opublikowaliśmy również technologie, które będą zastosowane na naszych Demo Farmach.