Wydarzenia

Nowy sezon Demo Farma 2023/2024

Nowy sezon Demo Farma 2023/2024

Czas zacząć nowy sezon Demo Farmy – sezon 2023/2024. Przypomnijmy, że Demo Farma jest projektem z hasłem przewodnim Tu Teoria Spotyka się z Praktyką. Co to oznacza? W tym roku mamy do dyspozycji aż 15 lokalizacji, w których będziemy sprawdzać nasze odmiany rzepaku i zbóż, a także najlepsze technologie dopasowane do warunków danego regionu, czyli przelejemy dane z katalogów i broszur bezpośrednio na pole. 

Demo Farma 2021/2022 – podsumowanie sezonu

Żniwa 2022 rozpoczęły się z tygodniowym opóźnieniem w każdej z lokalizacji. Warunki atmosferyczne na przełomie czerwca i lipca były bardzo sprzyjające, co wpłynęło na wydłużenie okresu wegetacji. Nie mieliśmy problemu z deszczową aurą – szczególnie w przypadku żniw rzepaczanych oraz na początku żniw zbożowych.  Przeprowadzone po przekwitnięciu lustracje rzepaku, w momencie wiązania łuszczyn i wypełniania ich, dały nadzieję na rekordowe plony.

Demo Farma Ampol-Merol

Nowa odsłona Demo-Farmy - kukurydza

Przed nami kolejny, trzeci już sezon Demo Farm, na których siejemy kukurydzę. Podejmujemy kolejne wyzwania i prezentujemy kolejne niezawodne i najlepsze odmiany kukurydzy w całej Polsce.

Demo Farma Ampol-Merol

Wznowienie wegetacji w sezonie 2021/2022

Wraz ze wznowieniem wiosennej wegetacji ruszamy z naszymi lustracjami na Demo Farmach zlokalizowanych w całej Polsce. Poza Demo Farmami rzepaczanymi i zbożowymi kontynuujemy Demo Farmy kukurydziane. Wszystkie nasze plantacje będą zlokalizowane w 10 województwach (kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie, lubelskie, opolskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie). Podczas jesiennych lustracji i oceny stanu plantacji, które przedstawiono w tabeli 1 widzimy, że pod koniec 2021 r. nie mieliśmy większego problemu z chorobami liści. Dzięki temu rośliny wchodząc w spoczynek zimowy były bardzo zdrowe i dobrze rozkrzewione. Tabela 1 Średnia obsada, ilość rozkrzewień i porażenie chorobami pszenicy ozimej na Demo-Farmach w Polsce. Odmiana Obsada Ilość rozkrzewień Porażenie chorobami Lemmy 280 szt/m2 4/5 Septorioza 0%Choroby podsuszkowe 0% Mączniak prawdziwy 0% RGT Diplom 300 szt/m2 3/4 Septorioza 0%Choroby podsuszkowe 0% Mączniak prawdziwy 0% SY Dubaj 320 szt/m2 3 Septorioza 0%Choroby podsuszkowe 0% Mączniak prawdziwy 8% Gordian 320 szt/m2 3 Septorioza 0%Choroby podsuszkowe 0% Mączniak prawdziwy 5% Bogart 320 szt/m2 4 Septorioza 0%Choroby podsuszkowe 0% Mączniak prawdziwy 10% Transfer 320 szt/m2 3/4 Septorioza 0%Choroby podsuszkowe 0% Mączniak prawdziwy 12% W chwili obecnej patrząc na plantacje wegetacja zaczęła raczkować już od początku lutego, który okazał się jednym z najcieplejszych od wielu lat. Idąc na plantacje w połowie lutego można było zauważyć pierwsze korzenie przybyszowe i każdy liczył na przyśpieszenie wysiewu azotu. Jednak dyrektywa nie została zniesiona i musieliśmy czekać do 1 marca, aby wyruszyć na plantacje z azotem.  Szczególnie ważne w takich latach jest zaspokojenie potrzeb pokarmowych roślin na siarkę, magnez i potas. Możliwość wjazdu w pole z tymi nawozami jest nie zakazana w momencie kiedy nie mamy pokrywy śnieżnej. Z tego powodu na każdej z Demo Farm wykorzystaliśmy pierwszy możliwy moment do wykonania tego zabiegu odźywczego. W całej Polsce pojawił się on pomiędzy 10 a 13 lutego. To wtedy przyszły czasowe przymrozki, które umożliwiły bezpieczny wjazd w pole bez konieczności robienia kolein i “topienia” ciągników w błocie. W tym celu wykorzystaliśmy MacroSpeed Green w dawkach od 100 do 150 kg/ha, znakomity nawóz siarkowo-magnezowy (kizeryt) o znakomitej rozpuszczalności zwiększającej efektywność wykorzystania azotu.  W czasie “głodowania” roślin z powodu braku możliwości zastosowania azotu, ów nawóz dostarcza kluczowych składników tj. magnezu i siarki.  Po pierwszych lustracjach, które miały miejsce na początku marca, widzimy rośliny w bardzo dobrej kondycji bez większych oznak chorobowych. Zboża są bardzo dobrze rozkrzewione oraz mają bardzo silne pędy kłosonośne. Natomiast w zakładce Technologia uprawy opublikowaliśmy również technologie, które będą zastosowane na naszych Demo Farmach.

Nawożenie dolistne pomidorów

Przed nami kolejny, trzeci już sezon Demo Farm, na których siejemy kukurydzę. Podejmujemy kolejne wyzwania i prezentujemy kolejne niezawodne i najlepsze odmiany kukurydzy w całej Polsce.

Kontakt

Informacje w sprawie zastosowanych
technologii i produktów:
tel. +48 664 000 733
demo-farma@ampol-merol.pl

Właścicielem programu jest:
Ampol-Merol Sp. z o.o.
ul. Mikołaja z Ryńska 28a
87-200 Wąbrzeźno
tel. 56 688 48 00
info@ampol-merol.pl

Bądź na bieżąco

Produkty dostarczają

kwalifikowany materiał siewny
Ampol-Merol dystrybutor nawozów i środków ochrony roślin