08.03.2021
Pierwsza startowa dawka azotu. W tym celu została wykorzystana saletra Zaksan 33 w dawce 250 kg/ha. Posiada on 33% szybko dostępnego azotu w 100 kg. Czyli w pierwszej dawce dostarczyliśmy 82,5 kg N. W tym gospodarstwie wykorzystywany jest kurzy obornik. Dlatego dawki azotu są dostosowane do nawożenia naturalnego.
18.03.2021
18 marca została przeprowadzona pierwsza lustracja plantacji po zimie. Patrząc na tę plantację wygląda ona bardzo obiecująco w stosunku do plantacji na Kujawach bądź w okolicznych miejscowościach. W rzepaku została już zastosowana 1 dawka azotu w dawce 82,5 kg/ha. Po lustracji plantacji został zalecony wysiew kolejnej dawki w miarę możliwości wjazdu w pole po planowanym przymrozku, który ma nastąpić 20 marca (złota zasada: azot czeka na roślinę, nigdy odwrotnie).
Patrząc na przezimowanie, można powiedzieć, że rośliny przezimowały w 100%. Wegetacja ruszyła, korzeń buduje nowe korzenie włośnikowe, które świadczą o ruszeniu wegetacji. Dodatkowo po przekrojeniu szyjki korzeniowej widzimy, że rozpoczął się proces wzrostu elongacyjnego, czyli następuje wydłużanie zawiązka pędu wierzchołkowego. Z tego powodu roślina potrzebuje azot do dalszego wzrostu. Możemy również zaobserwować jak wyrastają nowe liście z rozety liściowej.
Na plantacji nie mamy problemu z chorobami grzybowymi. Zabieg fungicydowy jesienny był zasadny w 100%. Na najstarszych liściach możemy spotkać odpowiednio wyleczoną Phomę. Jednak ze względu na dużą presję tych chorób pierwszy zabieg, który wykonamy to zabieg fungicydowy o działaniu regulacyjnym preparatem Toprex w dawce 0,3 l/ha + Orius Extra w dawce 0,6 l/ha.