28.04.2021
Zabieg fungicydowo-regulacyjny: Toprex 375 SC (0,5 l/ha)
04.05.2021
Siódma lustracja plantacji
Rzepak, w zależności od odmiany, znajduje się w fazie BBCH 53/55 - faza pąkowania. Biorąc pod uwagę lata ubiegłe i fazy fenologiczne w tym czasie rzepak powinien zakończyć pąkowanie i przechodzić w fazę kwitnienia (od 1 maja). Jednak w związku z zimną wiosną wegetacja cofnięta jest o ok. 10 dni. Rzepaki są bardzo dobrze rozwinięte, posiadają od 19 do 21 rozgałęzień bocznych. Zastosowane rozwiązanie fungicydowe w bardzo dobry sposób zabezpieczyło nam rośliny przed wnikaniem groźnych patogenów a także w bardzo dużym stopniu spowodowało wyrównanie łanu poprzez “zahamowanie” wzrostu pędu głównego.
Największym wigorem wzrostu podczas niesprzyjającej wiosny charakteryzuje się odmiana Arnold i Ragnar. Odmiany te posiadają bardzo dobrze rozbudowane i rozwinięte rośliny, posiadają ok. 20 rozgałęzień bocznych. Każda z tych odmian charakteryzuje się inną budową i wzrostem. Ragnar to odmiana rozgałęziająca się od samego dołu, natomiast Arnold rozgałęzia się na całej powierzchni, co może wpływać na lepszy, wygodniejszy omłot podczas żniw. Pomimo tego, że mamy maj rzepak ma ok. 40cm.
Na plantacji najbardziej wyróżnia się Harvey, ponieważ kończy fazę pąkowania i ponad wyrównanym łanem widzimy pąki kwiatowe. Annabella jest rzepakiem o wolnym wiosennym wzroście. Dodatkowo chłody i mrozy spowodowały dodatkowe spowolnienie wegetacji BBCH 50.
Stan plantacji: bardzo dobry, brak widocznych pęknięć od szybkiego i nadmiernego wzrostu, które mogą być idealnym miejscem wnikania patogenów chorobotwórczych - suchej zgnilizny kapustnych i zgnilizny twardzikowej. Jednak chłodna wiosna i niesprzyjające warunki (niskie temperatury, deszcze i wiatr podczas słonecznych dni) spowodowały brak wykonania na czas zabiegu insektycydowego. Z tego powodu na plantacji widzimy duże szkody wyrządzone przez chowacza brukwiaczka, który pojawia się w pierwszej kolejności. Na zdjęciach widzimy typowe uszkodzenia dla tego szkodnika.