20 listopada przeprowadziliśmy lustrację plantacji rzepaku na Demo Farmie w Zieleniewie. W tym okresie warto zwrócić uwagę na:
- obsadę roślin na m2 (powinna zawierać się w przedziale od 30-55 szt./m2);
- liczbę liści w rozecie. Należy pamiętać, że każdy wykształcony liść to potencjalne rozgałęzienie wiosenne. Optimum to 12-14 liści;
- grubość szyjki korzeniowej (15-25 mm);
- długość systemu korzeniowego (20-25 cm);
- wysokość wyniesienia stożka wzrostu ( 1,5-2,5 cm - najbardziej wrażliwa na mróz górna część rozety liściowej; nalezy dążyć do jak najniższego wyniesienia i do jak najmniejszego uwodnienia).
W okresie późnej jesieni dochodzi do hartowania roślin. W tym sezonie mamy dość optymalne warunki hartowania (stopniowo obniżająca się temperatura, jednak z małym nasłonecznieniem rzeczywistym). W większości regionów w Polsce mieliśmy już do czynienia z pierwszymi przymrozkami w październiku oraz na większą skalę w drugiej dekadzie listopada. Takie warunki pozwalają roślinom odpowiednio przygotować się do zimy.
Należy pamiętać, że wrażliwość korzeni na mróz jest dużo większa aniżeli nadziemnych części roślin. Powodem tego jest brak hartowania organów podziemnych. Graniczna temperatura dla korzeni to -8°C. Przemarznięcie wierzchniej warstwy ziemi do ok. 20 cm może skutkować całkowitym obumarciem roślin.