29 lipca br. odbyły się zbiory rzepaku ozimego na Demo Farmie w Zieleniewie (woj. zachodniopomorskie). Żniwa rozpoczęły się w normalnym terminie dla tej lokalizacji. Po przeprowadzonych lustracjach rzepaku po przekwitnięciu, w momencie wiązania łuszczyn i wypełniania ich spodziewaliśmy się rekordowych plonów, podobnych do zeszłorocznych. Jednak czerwcowe niskie opady (06.2020 - 220 mm/m, 06.2021 - 72 mm/m) oraz rekordowe temperatury (średnia dobowa w czerwcu wyższa od wielolecia o 2,5 °C) spowodowały brak odpowiedniego nalania i wypełnienia nasion rzepaku i ziaren zbóż. Brak zahartowania roślin przed promieniowaniem UV spowodował zaschnięcie i zakończenie wegetacji po 5 dniach rekordowych temperatur, sięgających w łanie nawet 50°C. Demo Farma w Zieleniewie charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem warunków pogodowych. Przykład: 5 km dalej - opady rzędu 10 mm; w tym samym czasie - w Zieleniewie 0 mm.
Najwyższym plonem i najwyższym zaolejeniem charakteryzowała się nasza najnowsza odmiana rzepaku - LG Arnold, która jeszcze podczas okresu wegetacyjnego i poprzedniego roku sprzedażowego występowała pod numerem LE 18/406. LG Arnold dominował nie tylko w Zieleniewie, ale i na innych Demo Farmach Ampol-Merol w całym kraju. Najwyższe wyniki plonowania potwierdziło również COBORU, gdzie LG Arnold uzyskał pozycję nr 1 z wynikiem 140% wzorca. W Zieleniewie, na kolekcji, LG Arnold uzyskał fenomenalny plon 39,5 dt/ha. Ten rok zdominowały odmiany mieszańcowe - LG Arnold, Ragnar i Annabella (plony wyższe o ok. 20%), co możemy zaobserwować w zestawieniach plonów na każdej Demo Farmie. Wyniki odmian rzepaku ozimego w Zieleniewie: LG Arnold - 39,5 dt/ha, Ragnar - 36,5 dt/ha, Annabella - 35 dt/ha, Harvey - 33 dt/ha.
W przypadku zbóż ozimych żniwa na Demo Farmie w Zieleniewie miały miejsce 8 sierpnia. W naszej lokalizacji udało się ominąć deszczowy sierpień i zebrać bez większych problemów kolekcję odmian pszenicy i pszenżyta. Jednak tu zaistniała trudniejsza sytuacja niż przy rzepaku. W Zieleniewie zboża po 6 czerwca znajdowały się w jeszcze bardziej newralgicznym momencie aniżeli rzepaki. Głównym czynnikiem, który decydował o plonowaniu był termin siewu oraz przedplonu. W tym roku nie mogliśmy ocenić różnic pomiędzy odmianami wczesnymi, średnimi czy późnymi, ponieważ wszystko było uzależnione od terminu siewu.
Newralgicznym parametrem roku i żniw 2021 jest gęstość/wyrównanie. Dlatego przy tym parametrze mamy niższy plon. W całym kraju notujemy plony w przedziale od 50 dt/ha do 80 dt/ha. Patrząc na wyniki plonowania zbóż oraz ich parametry możemy pokazać 3 odmiany, które znakomicie zaadaptowały się do tegorocznych warunków. Są to kolejno: Lemmy - 80 dt/ha, Gordian - 78 dt/ha, KWS Ahoi - 75 dt/ha oraz Advokat - 73 dt/ha.