16 marca br. Ampol-Merol zorganizował pierwsze warsztaty polowe połączone z lustracją Demo Farmy w Sokolnikach (woj. wielkopolskie). Na spotkaniu mogliśmy dowiedzieć się jak powinniśmy pokierować azotem w przypadku plantacji rzepaku ozimego, z którymi mamy do czynienia (ich stan po pierwszej lustracji opisaliśmy tutaj). Tę tematykę przybliżyli nam dr hab. Zuzanna Sawinska, prof. UPP oraz dr inż. Krzysztof Pasikowski.
Dodatkowo przeprowadziliśmy lustrację pól pod względem jednostek chorobowych. Na naszej Demo Farmie w Sokolnikach mamy zasiane wszystkie odmiany, które posiadają gen RLM 7, czyli gen podwyższonej odporności na suchą zgniliznę kapustnych. Doskonale można było zauważyć, że na tych odmianach mamy problem ze znalezieniem tej jednostki chorobowej. Zatem zabieg fungicydowy będzie działał nam zabezpieczająco, a nie wyniszczająco. Zastosujemy go również po to, aby utrzymać odpowiednią architekturę łanu. W tym celu zalecamy zastosowanie preparatu Toprex 375 SC w dawce 0,35 l/ha + Orius Extra 250 EW - 0,5 l/ha.
Następnie dokonaliśmy lustracji plantacji zbóż, która polegała na obliczeniu obsady oraz diagnostyki ilości rozkrzewień i chorób, które występują na tej plantacji.
W przypadku odmian mieliśmy różne zakładane obsady, które rzutowały na genotyp odmiany i jej wigor wiosenny oraz jesienny. Wszelkie informacje na temat obsady i ilości rozkrzewień znajdziecie Państwo w poprzednim wpisie. Zdiagnozowaliśmy 5-procentowe porażenie chorobami podstawy źdzbła i nieco silniejsze porażenie septoriozami na poziomie ok. 15%. Z tego powodu zalecony został preparat Boogie Xpro 400 EC w dawce 1,3 l/ha.